Spotkanie z Philippem Bessonem

 

Po rozmowach z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem oraz z Justyną Kopińską (19 i 20 kwietnia) przyszedł czas na pierwszego gościa francuskiego w ramach spotkań przed festiwalem Literacki Sopot. W sobotę, 12 maja, o godzinie 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się wieczór autorski Philippe’a Bessona, cenionego francuskiego pisarza, krytyka literackiego, autora scenariuszy filmowych. W rozmowie z dziennikarzem Piotrem Kraśko na pewno padną też pytania o Pałac Elizejski i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którego pierwsza rocznica zaprzysiężenia na prezydenta Republiki Francuskiej przypada na 14 maja 2018.

– Spotkania przedfestiwalowe mają przybliżyć nas do tematyki tegorocznej odsłony Literackiego Sopotu – tłumaczy Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni Festiwalu. – To nie przypadek, że w maju będziemy gościć Philippe’a Bessona – uznanego powieściopisarza i przyjaciela Emmanuela Macrona. Francja jest bowiem gościem honorowym 7mej edycji festiwalu Literacki Sopot.

Philippe Besson ukończył wydział prawa w École supérieure de commerce w Rouen. W 1989 zamieszkał w Paryżu, gdzie początkowo pracował jako prawnik i wykładał  prawo pracy. Jego przygoda z pisarstwem sięga 2001 roku, kiedy to po lekturze wspomnień weteranów wojennych wydaje swoją pierwszą powieść, której akcja rozgrywa się podczas I Wojny Światowej. „Pod nieobecność mężczyzn”, historia inicjacji, intymna opowieść o pierwszych namiętnościach, od razu zostaje doceniona przez krytyków. Zdobywa nagrodę literacką Emmanuel-Roblès. Druga powieść „Jego brat”, nominowana do nagrody Prix Femina i zekranizowana w 2003 przez Patrice Chéreau pod tym samym tytułem jest potwierdzeniem sukcesu. Kolejne lata przynoszą następne nagradzane tytuły, jak np. „Babie lato” (Grand Prix RTL-Lire) czy ostatnio, w 2017 roku, autobiograficzny bestseller „Arrête avec tes mensonges” („Przestań już kłamać”), w którym Philippe Besson opowiada z powściągliwą czułością o swej skrywanej relacji miłosnej z kolegą szkolnym. Sprzedaż przekroczyła 120.000 egzemplarzy (Prix des Maisons de la Presse). Powieści Philippe’a Bessona przetłumaczone są na 20 języków. Cześć dzieł doczekała się polskich wersji: „Być przez chwilę sobą”, „Pod nieobecność mężczyzn”, „Babie lato”, „Chłopiec z Włoch”, „Niepewne dni”, „Przypadkowy mężczyzna” wydane zostały w wydawnictwie Muza, a „James Dean. Żyć szybko” nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Sporo mówi się o znajomości Philippe’a Bessona z prezydentem Francji, którego postać została opisana w najnowszej książce autora. „Un personnage de roman”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Bohater powieści” stanowi zapis podboju Pałacu Elizejskiego przez Emmanuela Macrona. To intymny portret kandydata na prezydenta Francji, relacja przygody przedwyborczej, a także najbardziej wyczekiwana i owiana tajemnicą książka Bessona, wydana jesienią 2017 roku przez wydawnictwo Julliard.

– Tym razem jestem pewien: on to zrobi (...) On idzie w stronę zderzenia. A nawet więcej: widząc Emmanuela Macrona w wiadomościach wieczornych 30 sierpnia, powieściopisarz, którym jestem, nie ma już wątpliwości. (…) Odczuwam iluminację, objawienie. Myślę: pewnego dnia ten człowiek będzie prezydentem. Właśnie to uczucie absolutnej pewności decyduje o książce. Myślę i postanawiam: napiszę historię człowieka, który zostaje prezydentem – tłumaczy Philippe Besson (cytat z artykułu w Le Point z 07/09/2017).

Dzięki Bessonowi znajdujemy się w sercu kampanii Emmanuela Macrona. Kandydat, który zna pisarza i zwraca się do niego na „ty”, spędza z nim wieczór przed oficjalnym ogłoszeniem wyników pierwszej tury.

„Jak się czujesz? – pytam go. Widzę go ożywionego wielką, pełną powagi radością” – można przeczytać. Ciąg dalszy wszyscy znają. 8 maja 2017 roku Emmanuel Macron zostaje najmłodszym prezydentem Francji.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd