Przestrzeń dla artystów oraz biblioteka

 

W zabytkowym zespole willowo-parkowym przy ul. Jakuba Goyki 1-3 powstanie Artinkubator, czyli przestrzeń łącząca sale wystawiennicze, pracownie artystów, punkt widokowy, a także nowoczesna biblioteka. W odrestaurowanym parku będzie miejsce na działania artystyczne i wydarzenia dla mieszkańców Sopotu.

Wszyscy zainteresowani zmianami przy ul. Goyki będą mogli więcej dowiedzieć się o projekcie podczas kolejnego już spaceru, który odbędzie się 19 grudnia. Zbiórka przy budynku Goyki 3, start o godz. 17.00.

 

W pałacyku z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową, powstaną pracownie malarskie, graficzne, krawieckie i fotograficzne, udostępniane artystom. Na parterze znajdą się sale wystawiennicze, w których znajdzie się ekspozycja o Szkole Sopockiej i historii tego kompleksu oraz restauracja. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, nagrań muzycznych oraz punkt informacji turystycznej. W starym bunkrze natomiast powstanie niewielkie muzeum miejsca.

W dawnej wozowni, wybudowanej w 1903 r. powstanie nowoczesna biblioteka. Znajdą się tam też m.in. sale na animacje dla dzieci oraz pracownie komputerowe dla młodych czytelników.

Zagospodarowanie cennego przyrodniczo terenu ogrodowo-parkowego wokół rezydencji obejmuje m.in. rekonstrukcję altany lipowej oraz oświetlonego bindaża lipowego, rekonstrukcję punktu widokowego na wzniesieniu w kierunku Parku Północnego oraz odtworzenie mostka.

Projektowany jest nowy układ alejek spacerowych, rozmieszczenie elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci, latarni oraz stojaków na rowery. Pojawi się więcej drzew i roślinności niskiej, a trawniki przejdą renowację. Powstanie również placyk, na którym organizowane będą plenerowe wydarzenia artystyczne i warsztatowe.

 

Wszystkie prace renowacyjne wykonywane są z dbałością o zachowanie elementów zabytkowych, a ich głównym celem jest przywrócenie blasku temu historycznemu kompleksowi.

Projekt „Adaptacja zabytkowego zespołu willowo-parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 oraz części Parku Północnego w Sopocie na potrzeby Artinkubatora i biblioteki publicznej” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP 2014–2020. Termin realizacji prac planowany jest na drugą połowę 2019 r.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd