Sopot. Tysiące kwiatów i pozimowa pielęgnacja

Od początku roku w Sopocie można zobaczyć ekipy Zarządu Dróg i Zieleni oraz Przedsiębiorstwa Dróg i Zieleni, które dokonują przycinki koron drzew. Są to zabiegi pielęgnacyjne, które rokrocznie wczesną wiosną są wykonywane w mieście. Cięcia te powodują, że drzewa mają charakterystyczny kształt i bardzo ograniczony przyrost na szerokość koron. Dzięki przycince słońce będzie równomiernie docierało do wszystkich gałęzi.

 

W tym roku przycinane były drzewa na 14 ulicach: Wybickiego, Fiszera, Pułaskiego (lipy), Helska, Okrzei, Mieszka I, Chmielewskiego, Armii Krajowej, Bohaterów Monte Cassino, Kościuszki, Krasickiego, Karlikowska, Powstańców Warszawy i Aleja Wojska Polskiego.

Ponadto tempa nabierają przygotowania do wiosny. Już wkrótce sopockie rabaty i kwietniki obsadzone będą wiosennymi kwiatami. W tym roku zakupiono 7570 sztuk sadzonek bratków, w odmianach Yellow Splash, Azure, Rose with Blotch i Clear White, a także wielobarwne tulipany, krokusy, narcyzy czy lilie. Będzie ich w sumie 30 700 sztuk.

 

Kwiaty letnie, zaprojektowane do obsadzenia w Sopocie, to przede wszystkim 6760 begonii, 3070 dalii, 850 naparstnic oraz 200 fuksji. W tym roku będzie można zobaczyć również inne kwiaty i byliny, w nowych, ciekawych odmianach kolorystycznych, których zakupiono w sumie 12 530 sadzonek.

Na ulicy Bohaterów Monte Cassino dekoracją kwiatową będą donice na latarniach. W 76 wiszących donicach znajdzie się 380 sadzonek pelargonii bluszczolistnej.

 

Do 19 marca można jeszcze wziąć udział w ankiecie na temat prowadzenia zieleni w Sopocie. Na stronie internetowej dostępny jest model 3D obrazujący zmiany w wybranym kwartale ulic po odtworzeniu szpalerów drzew. Do wypełnienia ankiety zaproszeni są nie tylko Sopocianie – ważna jest również opinia sąsiadów i turystów.