Kultura i sport to najważniejsze filary Sopotu

W Toruniu rozstrzygnięto konkurs na Sportowe Miasto Roku. W kategorii miast do 100 tys. mieszkańców zwyciężył Sopot. Gala i rozstrzygnięcie konkursu odbyły się w ramach II Kongresu Miast Sportowych, który odbywał się w dniach 15 i 16 października.

Statuetkę, w imieniu Prezydenta Miasta Sopotu, odebrał Lesław Orski, miejski radny i przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Młodzieży. Na Gali podkreślono bardzo sportowy charakter miasta, z naciskiem na duże, lekkoatletyczne imprezy, jakie odbyły się w Sopocie. Przypomniano m.in. o zorganizowanych w 2014 roku halowych, lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata.

– Kultura i sport to najważniejsze filary Sopotu. Przepiękny stadion lekkoatletyczny, boisko do rugby, hipodrom, korty tenisowe, marina, hale sportowe, takiej infrastruktury może nam pozazdrościć niejedno duże miasto – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Najbardziej jednak cieszy mnie to, że na tych obiektach trenują zarówno mistrzowie świata i Europy oraz olimpijczycy jak i rzesze dzieci i młodzieży. Prestiżowe wydarzenia sportowe, jak m.in. tegoroczne Mistrzostwa Świata Katamaranów czy zawody w Skokach przez przeszkody CSIO 5* to nie tylko doskonała promocja zagraniczna Sopotu, ale także ważne działanie w popularyzacji sportu. Dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę w danej dyscyplinie, w Sopocie mają okazję spotkać i podpatrzeć najlepszych – dodał Jacek Karnowski.

 

W poniedziałkowy wieczór wręczono również najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkoatletyce – Złote Kolce, od 1970 roku przyznawane wspólnie przez Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz „Przegląd Sportowy”. W kategorii pań trzecie miejsce zdobyła Angelika Cichocka z Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego.

Tytuł Sportowe Miasto Roku przyznany został w trzech kategoriach: dla miasta do 100 tys. mieszkańców, dla miasta o liczbie mieszkańców między 100 a 250 tys., i dla miasta powyżej 250 tys. mieszkańców. Kapituła Redakcyjna „Przeglądu Sportowego” wybrała w sumie 30 miast, po 10 z każdej kategorii. Dalszych wyborów, w tajnym głosowaniu, dokonała Kapituła Statuetek, złożona z gwiazd i osobistości świata sportu. Zwyciężyły miasta, które otrzymały największą liczbę punktów.

Tegoroczny II Kongres Miast Sportowych odbył się w dniach 15 i 16 października 2017 r. Pierwszego dnia zorganizowano Piknik Sportowy z udziałem gwiazd sportu i olimpijczyków. Dzień później, w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki”, odbyły się liczne spotkania i panele dyskusyjne, w których wzięli udział wybitni polscy sportowcy, dziennikarze, działacze i przedstawiciele samorządów. Wieczorem uczestnicy kongresu wzięli udział w gali Sportowe Miasto Roku. Kongres Miast Sportowych jest jedyną w Polsce platformą wymiany myśli, spostrzeżeń i refleksji środowiska sportowego i samorządowego służącą integracji tych środowisk.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd