Miejsce w pierwszej dywizji Pucharu Narodów FEI Longines Nations Cup Jumping

Z znane miłośnikom jeździectwa, i nie tylko, sopockie zawody w skokach przez przeszkody CSIO 5* znalazły się w pierwszej dywizji europejskich rozgrywek Pucharu Narodów FEI Longines Nations Cup Jumping. Tym samym Sopot znalazł się w niezwykle prestiżowym gronie ośmiu miast organizatorów obok La Baule, Samorin, St Gallen, Rotterdam, Falsterbo, Hickstead i Dublina.

Pierwsza Europejska Dywizja w Pucharze Narodów to absolutna czołówka, odpowiednik piłkarskiej Ligi Mistrzów, do której zaliczane są tylko najwyżej oceniane zawody. Sam fakt, że CSIO 5* Sopot znalazło się w tym gronie potwierdza, jak wysoką pozycję na arenie światowej wypracował organizator tych zawodów, sopocki Hipodrom. To ogromne wyróżnienie jest ukoronowaniem wielu lat ciężkiej pracy, dzięki której sopockie zawody są bardzo wysoko cenione, zarówno przez czołowych światowych zawodników, jak i przez władze Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI.

 

Zawoddy konne w Sopocie

CSIO (z francuskiego: Concours de Saut International Officiel) to bardzo prestiżowe zawody, podczas których rozgrywany jest konkurs drużynowy Puchar Narodów. Może się on odbyć tylko raz w roku w danym państwie, właśnie podczas CSIO.

Zawody CSIO odbyły się w Polsce po raz pierwszy w 1927 roku, na stadionie hippicznym w Łazienkach w Warszawie. W zawodach obok Polaków uczestniczyły ekipy Francji i Węgier. Puchar Narodów w pierwszych zawodach CSIO zdobyli Polacy. W Sopocie CSIO po raz pierwszy odbyło się w roku 1983, zaś tegoroczne zawody będą dwudziestymi pierwszymi rozegranymi na terenie Hipodromu Sopot.

W ostatnich latach na sopockim parkurze można było podziwiać takie legendy jeździectwa jak Beezie Madden (w chwili startu zajmowała 10. miejsce w światowym rankingu), bracia John i Michael Whitaker – założyciele najsłynniejszego klanu jeździeckiego w Wielkiej Brytanii, Laura Renwick, Emanuele Gaudiano, Jérôme Guery, Jos Lansink, Andreas Schou, Janne Friederikr Meyer, Katharina Offel, czy Peder Fredrickson, który w 2016 roku został Sportowcem Roku w Szwecji. W Sopocie regularnie startuje też obecnie najlepszy polski skoczek, Jarosław Skrzyczyński (miejsce 87. w światowym rankingu).

 

Zawoddy konne CSIO - skoki przez przeszkody

Tegoroczne zawody CSIO 5* odbędą się w dniach 14–17 czerwca 2018 na terenie sopockiego Hipodromu. Kalendarz rozgrywek znajduje się na stronie internetowej Pucharu Narodów Longines FEI Nations Cup Jumping.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd