Zwycięzcy jadą do Memphis

 

Michał Dereszkiewicz, Andżelika Sadłowska oraz Barbara Łomnicka to uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie, którzy wygrali konkurs „Martin Luther King i jego dziedzictwo…”. W nagrodę pojadą do National Civil Rights Museum w Memphis w USA.

Organizatorem konkursu był Wydział Oświaty UM Sopot wraz z II Liceum Ogólnokształcącym. Finał, w którym uczestniczyły cztery drużyny z sopockich szkół ponadgimnazjalnych – I Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Handlowych, odbył się 9 stycznia w II LO. Konkurs składał się z trzech etapów: testu, wystąpienia w języku angielskim dotyczącego praw człowieka oraz prezentacji multimedialnej na zadany temat.

Zakres merytoryczny obejmował wiedzę o życiu i działalności Martina Lutera Kinga na tle ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej w USA oraz wiedzę o wydarzeniach historycznych związanych z polskim ruchem „Solidarności” w latach 1988–1989 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu 1980–1981r.

I miejsce w konkursie oraz wyjazd studyjny do National Civil Rights Museum Memphis w USA zdobyli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego – Michał Dereszkiewicz, Andżelika Sadłowska oraz Barbara Łomnicka.

Uczniowie wezmą udział w obchodach 50. rocznicy zabójstwa dra Martina Luthera Kinga, organizowanych przez National Civil Rights Museum w Memphis. Główne wydarzenia zaplanowane są na początek kwietnia 2018 r.

Współpraca Memphis i Sopotu rozpoczęła się w 2016 r. Wydarzenia związane z Festiwalem „Memphis in Poland” odbyły się w czerwcu w Sopocie i w Gdańsku. Główna muzyczna część programu miała miejsce w sopockiej Operze Leśnej 17 czerwca. W finałowym koncercie wzięli udział znani na Południu Stanów Zjednoczonych artyści amerykańscy – zespół Rock for Human Rights oraz Memphis Mix i polski zespół Nocna Zmiana Bluesa. Mniejsze koncerty odbyły się również w Muszli Koncertowej na Molo, Teatrze Atelier oraz BOTO.

Festiwal miał też część oświatową. Głównym jej elementem była wystawa „Freedom Award”  organizowana wspólnie przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Memphis National Civil Rights Museum. Inauguracja wystawy odbyła się w ECS 12 czerwca. Imprezie towarzyszyły wykłady w Muzeum Sopotu, poświęcone tematom walk o prawa obywatelskie w USA oraz praw człowieka, zawartych w deklaracji ONZ.

Właśnie ta oświatowa część Festiwalu, ciesząca się dużym zainteresowaniem, stała się inspiracją rozwoju współpracy pomiędzy Memphis i Sopotem. Z całą pewnością uczniowie, którzy wygrali w konkursie, zdobędą cenne doświadczenie podczas wyjazdu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd