Sosnowiec. Absolwenci odebrali klucze do mieszkań

Pierwszych pięciu absolwentów uczelni odebrało z rąk prezydenta Sosnowca klucze do mieszkań komunalnych przy ulicy Kołłątaja 9. To efekt wprowadzonego w mieście programu „Mieszkanie dla absolwenta”.

Dzięki programowi władze miasta liczą na zatrzymanie najzdolniejszych absolwentów w Sosnowcu.

 

– Wiemy dobrze, że nie da się do końca odwrócić trendu spadku liczby mieszkańców, ale można działać w taki sposób, aby ten spadek był jak najmniejszy. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie wiązali swoje życie z Sosnowcem, tu zakładali rodziny, zapuszczali korzenie, zakładali firmy. Mam nadzieję, że będzie to kolejna zachęta do zamieszkania w Sosnowcu – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rozpoczynający swoją drogę zawodową, absolwenci wprowadzą się do miejskiej kamienicy znajdującej się w centrum miasta, która przeszła prawdziwą metamorfozę.

 

– Cała ulica Kołłątaja zmienia swój wygląd, nam również zależy, aby centrum miasta zmieniało swoje oblicze, by było coraz przyjemniej. Dlatego postanowiliśmy całkowicie odmienić tę kamienicę, z jej starego oblicza zostały praktycznie tylko zewnętrzne mury. Łączny koszt wszystkich prac wyniósł 1,6 mln złotych – mówi Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

Przy Kołłątaja 9 na absolwentów czeka 29 mieszkań, z czego do 17 już przekazano klucze, lub stanie się tak w ciągu najbliższych tygodni.

– Fajnie, że w jednym miejscu będzie mieszkało tak wielu młodych ludzi. Mam nadzieję, że uda nam się nawiązać dobry kontakt. Dla mnie osobiście ważna jest też lokalizacja, widać, że okolica bardzo mocno się zmienia, jest tu coraz mniej kamienic wymagających remontu – wyjaśnia Adam Pudełko, absolwent Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

W ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”, który jest elementem Pakietu Mieszkańca, o mieszkanie mogą się ubiegać absolwenci studiów wyższych, którzy ukończyli je z wyróżnieniem. Pozwala na to uchwała Rady Miejskiej w sprawie zasad oraz kryteriów wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Sosnowiec.

– Program, który oferuje miasto, rozwiązuje jeden z najważniejszych problemów młodych ludzi, którzy chcą zacząć życie na własny rachunek. Chodzi oczywiście o mieszkanie z przystępnym czynszem, którego opłacenie pozwoli na spokojne dopięcie domowego budżetu. Nie ukrywam, że dzięki programowi postanowiłam zostać w Sosnowcu – podkreśla Marta Bryła, kolejna z uczestniczek programu „Mieszkanie dla absolwenta”.

 

Absolwenci zainteresowani najmem lokalu komunalnego mogą złożyć wniosek w Wydziale Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Wniosek należy wypełnić zgodnie z zawartymi w nim instrukcjami. Absolwent powinien wskazać adres (lub adresy) faktycznego miejsca pobytu i warunków w jakich zamieszkuje.