Sosnowiec. „Energia dla Seniora” – jak nie dać się oszukać

W poniedziałek, 24 października, mieszkańcy Sosnowca będą mogli dowiedzieć się, jak bezpiecznie kupować prąd. Zespół Rzecznika Praw Klienta, działający w Grupie TAURON, przeprowadzi spotkanie edukacyjne w ramach inicjatywy „Energia dla Seniora”, realizowanej od roku na terenie działania koncernu energetycznego.

Pomysł na edukowanie klientów w wieku senioralnym powstał w odpowiedzi na potrzeby rynku, ponieważ do Rzecznika Praw Klienta w Tauronie trafia bardzo wiele spraw klientów, którzy nieświadomie podpisali umowę o sprzedaż energii i w konsekwencji – wbrew swojej woli – zmienili sprzedawcę.

– Uwolnienie rynku energii, które samo w sobie jest zjawiskiem pozytywnym dla klientów, niesie ze sobą także pewne pułapki. Szczególnie narażeni są klienci w wieku senioralnym, którzy nieświadomi zmian w sektorze energetycznym, bardzo często popadają ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Niestety często zdarza się, że tacy akwizytorzy podają się za przedstawicieli Taurona. Staramy się uchronić naszych klientów przed takimi praktykami. Mamy przekonanie, że edukowanie jest w tym wypadku najskuteczniejszym narzędziem – mówi Tomasz Topola, Rzecznik Praw Klienta TAURON Polska Energia S.A.

 

Podczas warsztatów prowadzący podkreślają fakt, że energia to dzisiaj produkt, który może mieć różną cenę i odpowiadać różnym potrzebom konsumentów. Możemy ją kupować od wielu działających na rynku sprzedawców. Wartością tej inicjatywy jest także prosty język. Prowadzący starają się „przełożyć” trudny język branży energetycznej na taki, którym posługujemy się na co dzień.

Podstawowym celem warsztatów jest wyposażenie każdego uczestnika w wiedzę w następujących  obszarach:  • Jak nie dać się oszukać przy podpisywaniu umowy sprzedażowej
  • Jak rozmawiać z handlowcem oferującym nam energię (o co pytać, jakich dokumentów żądać itp.)
  • Jakie są prawa klienta na rynku energii (ten panel prowadzi ekspert – Miejski Rzecznik Konsumentów, UM w Sosnowcu)
  • Co klient musi wiedzieć o rynku energii, aby być jego świadomym uczestnikiemSpotkanie odbędzie się na auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (ul. Będzińska 60, Sosnowiec) o godzinie15:00. Warsztaty odbędą się w ramach wykładu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.