Sosnowiec. Miasto w trosce o najmłodszych

Władze Sosnowica mają dobrą wiadomość dla rodziców najmłodszych sosnowiczan. Liczba miejsc w miejskim żłobku ma się powiększyć o kolejne 40. W planach jest otwarcie kolejnego oddziału, tym razem na Starym Sosnowcu oraz powiększenie oddział żłobka nr 1 przy ul. Wojska Polskiego.

– Nowy oddział ma docelowo powstać na parterze budynku ZSO nr 3 ul. Piłsudskiego 114. Na tym nie koniec, gdyż zamierzamy powiększyć także oddział żłobka w Niwce. W przypadku oddziału na Starym Sosnowcu przyjętych do niego miałoby być około 25 dzieciaków, z kolei dzięki adaptacji pomieszczeń administracyjnych Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej Nr 1, która razem ze żłobkiem zajmuje budynek przy ul. Wojska Polskiego 19 oddział zwiększyłby się o kolejnych 15 miejsc. Będziemy ubiegać się o środki z dotacji w ramach rządowego programu „Maluch plus”, oczywiście część środków zabezpieczymy w budżecie miasta – podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

 

To już kolejna rozbudowa miejskich placówek. Od stycznia 2017 roku nowy oddział żłobka (40 miejsc) działa w Zagórzu przy ul. Białostockiej 17. Na jego potrzeby zaadaptowana została część budynku Gimnazjum nr 7.

Co więcej, w tym roku powstanie jeszcze jeden oddział Żłobka Miejskiego. Gmina w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” planuje we wrześniu uruchomić od września oddział żłobka dla 25 dzieci w dzielnicy wschodniej Sosnowca – Juliuszu.

– Żłobek zlokalizowany będzie na parterze w budynku przy ul. Czołgistów 5. Do dyspozycji będzie również część terenu zielonego przed budynkiem z przeznaczeniem na plac zabaw dla dzieci – wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

 

Również we wrześniu 2017 roku, w ramach tego samego projektu, gmina planuje utworzenie Klubu Dziecięcego, który będzie się mieścił w lokalu przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13. Pozwoli to na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku od 1. do 3. roku życia na maksymalnie 5 godzin. Klub zapewni miejsce dla 15 dzieci i będzie pracował na 3 zmiany.