Sosnowiec. Nowy oddział Żłobka Miejskiego

1 stycznia 2017 roku w sosnowieckim Żłobku Miejskim przybędzie 38 nowych miejsc. Łącznie w publicznych placówkach będzie ich 278. Na terenie miasta działa również 7 żłobków niepublicznych z 206 miejscami. Pobyt w nich jest dotowany jest przez gminę w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko.

Największa lista rezerwowa od kilku lat była w Oddziale nr 5, który swoim zasięgiem obejmuje Środulę, Zagórze i Klimontów. Sytuacja niedoboru miejsc żłobkowych w tym oddziale trwa od kilku lat.

 

– To była jedna z pierwszych obietnic złożonych mieszkańcom miasta. Zagórze i Środula to ogromne dzielnice Sosnowca, z dużym deficytem miejsc w placówkach tego typu. Do nowego oddziału żłobka trafią dzieci z listy rezerwowej. Żłobek ma nowoczesne zaplecze sanitarne dla dzieci, przestronne sale do zabaw, pomieszczenia do snu, pełne zaplecze kuchenne, a także niezależne wejście z podjazdem na wózki dziecięce. Placówka ma wyodrębnioną część otoczenia szkoły, gdzie znajduje się plac zabaw – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W przyszłym roku powstanie jeszcze jeden oddział Żłobka Miejskiego. Gmina w ramach projektu „Mogę wszystko – projekt godzenia ról społecznych z zawodowymi” planuje uruchomić od września oddział żłobka dla 25 dzieci w dzielnicy wschodniej Sosnowca – Juliuszu.

 

– Żłobek zlokalizowany będzie na parterze w budynku przy ul. Czołgistów 5. Do dyspozycji będzie również część terenu zielonego przed budynkiem z przeznaczeniem na plac zabaw dla dzieci – wyjaśnia Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Również we wrześniu 2017 roku, w ramach tego samego projektu, gmina planuje utworzenie Klubu Dziecięcego, który będzie się mieścił w lokalu przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13. Pozwoli to na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku od 1. do 3. roku życia na maksymalnie 5 godzin. Klub zapewni miejsce dla 15 dzieci i będzie pracował na 3 zmiany.