Sosnowiec. Pierwszy taki pododdział w Polsce

Władze miasta Sosnowca zapraszają na uroczyste otwarcie pododdziału dla dorosłych chorych na mukowiscydozę, które odbędzie się dziś, 18 października, o godz. 10.00, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Choć jest chorobą nieuleczalną, dzięki postępom medycyny obecnie wyraźnie wydłuża się życie chorych. Jeszcze w latach 50 ubiegłego wieku chorzy na mukowiscydozę rzadko kiedy dożywali wieku szkolnego, a osoby urodzone współcześnie mają szansę przeżyć około 50 lat.

W naszym kraju za postępem w leczeniu nie nadąża postęp w infrastrukturze. Dorośli pacjenci nadal leczeni byli w szpitalach pediatrycznych. Korzystali z małych łózek i sanitariatów przystosowanych do dziecięcych potrzeb. Dodatkowo sytuację komplikował fakt, że przyjęcie dorosłego na oddział dziecięcy zawsze wymaga specjalnej zgody Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Teraz sytuację chorych poprawia pododdział utworzony w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. To właśnie w tej placówce, od środy 19 października, dorośli pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę pulmonologiczną, gastrologiczną oraz rehabilitację.

Na X piętrze budynku utworzono pododdział dla 11 pacjentów z jednoosobowymi salami o podwyższonej powierzchni, z własnym węzłem sanitarnym oraz filtrami powietrza. Powiększone sale pozwolą nie tylko na leczenie chorych w komfortowych warunkach, ale i na rehabilitację przyłóżkową. Dodatkowe atuty pododdziału to kompleksowa opieka pulmonologiczna, gastrologiczna, laryngologiczna oraz zaplecze w postaci Klinicznego Oddziału Intensywnej Terapii.