Okazała zimowa iluminacja miasta

 

Czerwono-złoty świetlisty autobus, ubrany w charakterystyczną czapkę św. Mikołaja, z wąsami oraz brodą, już niedługo pojawi się na jednej z ulic Sosnowca. Oryginalny i wyjątkowo świąteczny pojazd będzie częścią okazałej zimowej iluminacji miasta, której inaugurację zaplanowano na początku grudnia.

W tym roku świąteczna dekoracja Sosnowca będzie niezwykle bogata. Oprócz świetlnych lodowych kurtyn na ulicach miasta pojawi się też prawie 500 dekoracji latarniowych ozdobionych bombkami, śnieżynkami czy gwiazdami. Nie zabraknie też ulubionych przez sosnowiczan świetlistych trójwymiarowych ozdób wolnostojących: kolorowych prezentów, sań z reniferem, anioła, czerwonej bombki czy srebrnych drzew. Wśród nowości, obok których nie da się przejść obojętnie, znajdą się 13-metrowa świetlista choinka ozdobiona łakociami oraz wesoły świąteczny autobus.

– Oprócz ozdób, które mieszkańcy znają już z lat ubiegłych chcemy także zaskoczyć sosnowiczan nowościami. Mam nadzieję, że atrakcje, które dla nich przygotowaliśmy w tym roku przypadną im do gustu. Wśród nich będzie pięknie oświetlony autobus. W tej chwili nie zdradzamy miejsca w którym będzie stał, to niespodzianka – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Zabawny ośmiometrowy pojazd będzie widoczny już z daleka. Rozbłyśnie kolorami dzięki 12 tysiącom świetlnych punktów. Dekoracja została przygotowana w taki sposób, aby można było wejść do środka autobusu i zrobić sobie zdjęcie.

– Mamy nadzieję, że nietypowy świetlisty autobus ucieszy nie tylko małych, ale i dużych mieszkańców miasta i wprowadzi ich w radosny świąteczny nastrój – mówi Arkadiusz Dziadowicz z firmy Multidekor, która zaprojektowała i zrealizowała zimowe dekoracje miasta. – Sosnowiec jest doskonałym przykładem na to, że świątecznymi iluminacjami można się bawić, tworząc oryginalne kompozycje. Możliwość wypożyczania dekoracji pozwala też co roku zaskakiwać mieszkańców czymś nowym – tłumaczy.

Cała iluminacja składa się z około 300 tysięcy energooszczędnych punktów LED i do jej przygotowania zostało użytych około 45 kilometrów łańcucha świetlnego. Jest jednak bardzo ekologiczna – jej zużycie prądu to jedynie 27 kW/h. Wynajem ozdób na dwa sezony będzie kosztowało miasto 840 tys. zł. Firma, która dostarczy ozdoby jest odpowiedzialna za ich  serwisowanie i ewentualną wymianę uszkodzonych elementów.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd