Przez odchody odchodzą od schematu

 

Władze miasta po raz kolejny będą uświadamiać mieszkańców Sosnowca, aby sprzątali po swoich psach. Tym razem jednak taryfy ulgowej nie będzie. Edukację właścicieli czworonogów, którzy jeszcze nie mieli w zwyczaju sprzątania po swoim psie, rozpoczęto w 2016 roku. Wtedy w Sosnowcu wystartowała akcja „Mokra czy sucha – Ty decydujesz, w co wchodzisz”. W trakcie jej trwania rozdawano woreczki, a straż miejska pouczała właścicieli psiaków.

 

W tym roku akcja będzie ostrzejsza, aby wyraźnie zwrócić uwagę na problem, który mały nie jest.

– Wszyscy dostrzegają ten problem – wystarczy wyjść na spacer. Jesienią przeprowadziliśmy akcję edukacyjną, ale w tym roku nie będzie już pobłażliwości, szczególnie w okolicach placów zabaw. Właściciel czworonoga nieczystości po swoim pupilu może wyrzucać do koszy ulicznych lub pojemników z napisem „odpady mokre”. Za pozostawienie nieczystości grozi mandat do 500 złotych. Mam nadzieję, że plakaty, które pojawią się na terenie miasta, dadzą do myślenia. Szanujmy nasze wspólne dobro – mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Jeszcze w wakacje na terenie miasta pojawią się plakaty z krzykliwymi hasłami. Ich zadaniem jest zwrócenie uwagi na problem, ale też informacja, że właścicielom grozi wysoki mandat.

 

O konieczności sprzątania po swoich psach mówi „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Sosnowca”. W nim jasno napisano, że osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do „natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach i terenach zielonych. W celu realizacji tego obowiązku osoba wyprowadzająca psa w miejscach publicznych winna posiadać torebkę lub urządzenie do zbierania odchodów”.

 

Odchody w woreczkach właściciele mogą wyrzucać do koszy ulicznych, a także pojemników z napisem „odpady mokre”.

– W 2016 roku kupiliśmy prawie 1000 koszy, uzupełnialiśmy też nowe lokalizacje, a jednocześnie przez 2 tygodnie pytaliśmy mieszkańców, gdzie powinny pojawić się nowe kosze. Wszędzie tam, gdzie wskazane zostały tereny miejskie, prośby zostały spełnione – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Jednocześnie na terenach zielonych pojawią specjalne tabliczki informujące o konieczności posprzątania po psiakach, które wykonali sosnowieccy uczniowie.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd