Mistrzostwa Świata w Strzelectwie

 

350 zawodników z 35 krajów przyjedzie do Gminy Łazy na Mistrzostwa Świata w Pneumatycznym Strzelectwie Terenowym (World Field Target Championship 2018). Wśród ekip z 5 kontynentów pojawią się m.in. przedstawiciele USA, Brazylii, Rosji, Australii oraz Nowej Zelandii. Polskę będzie reprezentować grupa 20 zawodników. Nie zabraknie także miłośników strzelectwa pneumatycznego z Kanady, USA, Australii, Rosji, Brazylii, Argentyny, Nowej Zelandii i RPA.

– To cały wachlarz pasjonatów strzelectwa terenowego. Strzelectwo Terenowe FTA wywodzi się Wielkiej Brytanii, tutaj powstało i z Walii do Łaz przyjedzie zawodnik broniący tytułu Mistrza Świata – mówi Grzegorz Grabowski, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego Polish Field Target Association (PFTA).

Strzelectwo terenowe, wiatrówkowe rożni się od typowego strzelectwa olimpijskiego, sportowego miejscem organizacji zawodów oraz wyborem celów. W wypadku zawodów w Łazach konkurencje organizowane są w terenie skalnym (w tym wypadku jest to kamieniołom), a zawodnicy strzelają do metalowych, niewielkich celów.

– Rezygnujmy z papierowych tarcz oraz zamkniętych strzelnic, wybieramy naturalny teren z kaprysami pogody, słońcem, wiatrem i deszczem – dodaje Grabowski.

Cele ustawione są na różnych dystansach w terenie – od 9 do 50 metrów. Strefa trafienia to od 15 do 40 milimetrów w zależności od dystansu. Niewielkie figurki mają kształt gryzoni, płazów, wiewiórek. Podczas strzelania zawodnicy wzajemnie sędziują swoje zmagania – każdy z nich raz jest zawodnikiem, następnie sędzia. Najlepszy zawodnik wygrywa dany pojedynek strzelecki. Najważniejszym jest trafienie w określony punkt w kształcie koła lub kwadratu na metalowej figurce. Dobrze trafiona figurka składa się, wtedy zawodnik zdobywa punkt.

– Strzelamy korzystając z rozbudowanych wiatrówek i lunet celowniczych, Taki zestaw może osiągać wagę od 6,5 kilograma wzwyż. Strzelamy w pozycjach dowolnej (siedzącej) oraz stojącej lub klęczącej – wyjaśnia Grabowski.

Początek zawodów w Łazach 23 sierpnia (czwartek), zakończenie 25 sierpnia (sobota). Współorganizatorami World Field Target Championship 2018 są Gmina Łazy oraz Park Wodny „Jura” w Łazach.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd