Plany Ministerstwa Sportu i Turystyki

 

Ponad 29 mln zł planuje przeznaczyć w 2018 r. ministerstwo sportu i turystyki na wyczynowy sport osób z niepełnosprawnościami – dowiedziała się PAP w resorcie sportu. Środki mają być przeznaczone m.in. na szkolenia, nagrody i stypendia dla sportowców.

W 2018 r. MS na wyczynowy sport osób z niepełnosprawnościami ma przeznaczyć 29 mln 115 tys. zł. Środki mają być wydane np. na nagrody, stypendia i inne świadczenia (m.in. szkolenia) dla sportowców z niepełnosprawnościami. Dla porównania w 2017 r. na ten cel przekazano 25 mln 158 tys. zł, w 2015 r o 40 proc. mniej – 20 mln 949 tys. W pierwszym półroczu ze stypendiów skorzystało 248 sportowców.

Rzeczniczka polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Paulina Malinowska–Kowalczyk podkreśliła w rozmowie z PAP, że profesjonalny sport osób z niepełnosprawnościami jest w Polsce na wysokim poziomie. "Podczas igrzysk w Rio de Janeiro przywieźliśmy 39 medali, w tym 9 złotych. To świetny wynik, plasujemy się w pierwszej dziesiątce pod względem zdobytych medali, wśród ponad 150 krajów, które wystąpiły na igrzyskach" – przypomniała.

Zwróciła uwagę, że sukcesy sportowców na igrzyskach przekładają się na postrzeganie zawodów z udziałem osób niepełnosprawnych. "Zmiana tego wizerunku nastąpiła najbardziej w ostatnich 10 latach. W 2016 r. mieliśmy pierwszą transmisję igrzysk paraolimpijskich na antenie TVP. Jednak sport osób z niepełnosprawnościami wymaga większej promocji, by zgłaszali się nowi ludzie, to szalenie istotne" – powiedziała.

Rzeczniczka zaznaczyła, że osoby, które występują m.in. na paraolimpiadzie to profesjonaliści, którzy długo przygotowują się do zawodów. "Nam się zdarzają jeszcze takie przypadki, że ktoś przychodzi i chciałby pojechać na igrzyska. Oczywiście może to zrobić, ale musi włożyć w to mnóstwo wysiłku. Musi zdobyć punkty w zawodach, mistrzostwach świata, Europy, zawodach rangi pucharu świata, które zapewnią mu kwalifikację na igrzyska. To nie jest tak, że jak ktoś straci nogę, to za trzy miesiące może pojechać na igrzyska. Jeżeli chce się zdobywać medale, to trzeba się całkowicie poświęcić swojej dyscyplinie, podobnie jak inni zawodowi sportowcy" – oświadczyła.

Malinowska–Kowalczyk zwróciła uwagę, że na igrzyskach paraolimpijskich zawodnicy są grupowani pod względem niepełnosprawności. "To ma wyrównać szanse na medal. Osoby z niepełnosprawnościami przechodzą specjalną komisją kwalifikacyjną. Np. zawodnik, który jest tetraplegikiem nie może ścigać się na torze pływackim z osobą, która nie ma jednej ręki, albo z osobą która jest niewidoma bądź niedowidząca" – wyjaśniała.

Jak podkreśliła, sport pomaga osobom z niepełnosprawnościami w osiąganiu sukcesów. "Nie ważne czy ktoś uprawia sport wyczynowo, dla rehabilitacji, czy przyjemności. Sport pomaga osiągać sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Osoby, które uprawiają sport chcą się kształcić, podejmują trud pokonywania swoich barier" – mówiła rzeczniczka.

Na sport powszechny osób z niepełnosprawnościami ministerstwo sportu planuje przeznaczyć w 2018 r. 18 mln 700 tys. zł. (w 2017 r. było to 18 mln zł) "Naszym celem jest zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami, która prowadzi do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia" – podkreślił resort sportu. Z kolei na promocję sportu wśród osób z niepełnosprawnościami w 2018 r. MS chce przeznaczyć 700 tys. zł., czyli blisko 300 tys. więcej niż w roku poprzednim.

Źródło: