Sprzęt powrócił w rodzinne strony

 

30 czerwca, zgodnie w umową pomiędzy HSW SA i MON, w siedzibie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oficjalnie odebrano elementy pierwszego kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza 120 mm „Rak” na podwoziu kołowym. Sprzęt powrócił w swoje rodzinne strony, aby wykonać pierwsze strzelanie bojowe z 120mm moździerz samobieżny RAK, na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.

 

Ćwiczenia, po raz pierwszy prowadzone z użyciem amunicji bojowej i w warunkach zbliżonych do realiów pola walki, odbywały się w obecności przedstawicieli Huta Stalowa Wola.

W czasie szkolenia ogniowego artylerzyści z 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej wykonali zadania ogniem bezpośrednim, czyli do celów widocznych oraz z zakrytych stanowisk ogniowych zwany ogniem pośrednim. Strzelania żołnierze wykonali pojedynczym działem, plutonem oraz całością kompanii, co pozwoliło dowódcy kompanii zgrać i sprawdzić swój poddział.

Zużyto około 300 szt. amunicji 120 mm oraz ponad 700 szt. amunicji do karabinów pokładowych UKM 2000P.

Warto przypomnieć, że umowa pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum firm Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. została podpisana w 28 kwietnia 2016 r. w obecności Premier Beaty Szydło w Hucie Stalowa Wola. Wartość kontraktu wynosi blisko miliard złotych, a przedmiot zamówienia obejmuje dostawę dla Sił Zbrojnych RP ośmiu kompanijnych modułów ogniowych o kryptonimie „Rak”.

 

Przyjęcie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP elementów pierwszego kompanijnego modułu ogniowego moździerza samobieżnego „Rak” na podwoziu kołowym rozpoczęło pierwszą fazę dostaw sprzętu zamówionego przez Inspektorat Uzbrojenia MON.

Podstawowy komponent każdego kompanijnego modułu ogniowego stanowi osiem moździerzy samobieżnych 120 mm „Rak”. To najwyższej klasy sprzęt artyleryjski, uznawany za jeden z najlepszych tego rodzaju produktów na świecie. Moździerz samobieżny 120 mm jest przeznaczony do rażenia ogniem półpośrednim, pośrednim i na wprost obiektów takich jak: pododdziały zmechanizowane, stanowiska dowodzenia i punkty dowódczo-obserwacyjne, elementy fortyfikacyjne. Charakteryzuje się szybkostrzelnością wynoszącą osiem pocisków na minutę i donośnością do 10 km. Jego wyposażenie stanowią m.in. inercyjny system nawigacji TALIN+GPS, komputer pokładowy z systemem kierowania ogniem, układ automatycznego naprowadzania działa na cel, system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, system wykrywania promieniowania laserowego, system obserwacji dookrężnej, wyrzutnie granatów dymnych. Oprócz działa 120 mm jest wyposażony w uniwersalny karabin maszynowy 7,62 mm.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd