Wielkie sportowo-muzyczne wydarzenie DEYNA '70 z LOTOSEM i ENERGĄ

 

Gdyby żył, 23 października 2017 r., Kaka skończyłby 70 lat. Właśnie dlatego ten rok w Starogardzie Gdańskim nazwany został rokiem Kazimierza Deyny. Z okazji okrągłej rocznicy jego urodzin zorganizowano między innymi wielkie sportowo-muzyczne wydarzenie DEYNA '70 z LOTOSEM i ENERGĄ, a w sam dzień urodzin sesję naukową.

 

Konferencję „Kazimierz Deyna – w siedemdziesiątą rocznicę urodzin” zorganizowała Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim we współpracy z Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Urzędem Miasta.

Uczestnicy sesji mieli okazję wysłuchać dziewięciu prelegentów, którzy opowiadali o różnych aspektach życia naszego wybitnego piłkarza. Referaty wygłosili: prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, adiunkt Muzeum Ziemi Kociewskiej Zbigniew Potocki, ks. Marcin Kunda, Zbigniew Schwarz, Patryk Gabriel, Dariusz Skalski, Justyna Wełmińska, Wiesław Wika i Błażej Mierzejewski. Swoimi wspomnieniami o Kaziu podzielił się jego przyjaciel z San Diego, specjalny gość konferencji – Janusz Marciniak.

 

Podczas sesji naukowej poświęconej Kazimierzowi Deynie dowiedzieliśmy się między innymi szczegółów na temat tego, jak wyglądał Starogard Gdański w czasie, kiedy w nim mieszkał; faktów o jego rodzinie, religijności, trenerach, sporcie piłkarskim za jego czasów. Poznaliśmy też stan wiedzy starogardzkiej młodzieży na temat Kaki.

Sporo emocji wzbudziła wystawa zdjęć Kazimierza Deyny. Znalazły się na niej zarówno te ze stadionów, jak i te prywatne, które nigdy wcześniej nie były publikowane. W ramach prezentu urodzinowego dla Kazika, do jego rodzinnego miasta przywiózł je Janusz Marciniak.

 

W dniu urodzin wybitnego piłkarza rodem ze Starogardu Gdańskiego prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein złożyli kwiaty pod upamiętniającą go tablicą przy stadionie miejskim jego imienia.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd