Strumień. Żabka-Gratka pomoże

Wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Strumień mają swoistego pomocnika w akcjach ratowniczych. Żabka-Gratka – maskotka gminy Strumień – będzie wyjeżdżać razem ze strażakami do akcji ratowniczych i w razie potrzeby służyć pomocą. W trakcie wypadku, kiedy pełno traumatycznych przeżyć, ma pomagać najmłodszym i być znakiem rozpoznawalnym strumieńskich strażaków. Została przekazana jednostkom przez burmistrz Strumienia Annę Grygierek. Będzie jeździć w wozach – jak strażacy – w każdej chwili gotowa do pomocy.

 

– W wozach strażackich będą jeździć żabki z „żabiego kraju”, które nie tylko będą znakiem rozpoznawczym naszych jednostek, ale w razie zdarzenia z udziałem dzieci będą na pewno przydatne. Strażacy będą je mieli w wozach bojowych – mówi Ireneusz Nowak, miejsko-gminny Komendant OSP RP.

 

Jak mówi Anna Mańczyk, druhna OSP Drogomyśl, a na co dzień ratownik medyczny, ważne jest, aby dzieciom zapewnić spokój i oszczędzić stresu spowodowanego wypadkiem.

 

– Żabki nam się bardzo przydadzą ze względu na to, że czasem to rodzice są poszkodowani, ale na miejscu zdarzenia znajdują się dzieci. Te żabki będą je wspierać –- będą się miały do czego przytulić – stwierdza.

Choć żabka wygląda niepozornie, może być bardziej skureczna niż niejedno lekarstwo.

 

– Taka maskotka czasem może zadziałać lepiej niż nawet lek przeciwbólowy. W chwili kiedy dzieci są pod wpływem silnego stresu, mogą lepiej się poczuć, przytulając taką żabkę. Mamy nadzieję, że w wozach ich nie zabraknie. Oby rzadko mogły się przydawać – oceniał inicjatywę Marek Sosna, strażak ochotnik OSP Strumień, który na co dzień pracuje w Pogotowiu Ratunkowym .