Nowy wóz pożarniczy dla Goczałkowa

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Goczałkowie jako kolejna po OSP Strzegom, OSP Rogoźnica i OSP Stanowice otrzymała nowoczesny średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Uroczystość przekazania wozu odbyła się w sobotę, 2 grudnia, w Goczałkowie.

Wśród gości były władze samorządowe Strzegomia, radni Rady Miejskiej, delegacje strażaków–ochotników z gminy Strzegom i społeczność wsi Goczałków. Nie mogło zabraknąć również Tomasza Szuszwalaka – komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, który wraz z wójtem gminy Świdnica – Teresą Mazurek byli pomysłodawcami i liderami projektu pn. „Zakup sprzętu dla prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem gminy Świdnica” – dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Dolnośląskiego 2014–2020. Projekt obejmował swoim zakresem doposażenie 11 jednostek OSP z terenu 6 powiatów Dolnego Śląska. Gmina Strzegom – podobnie jak 10 innych gmin – była partnerem projektu.

 

Burmistrz Zbigniew Suchyta podziękował komendantowi Tomaszowi Szuszwalakowi i wójtowi gminy Świdnica Teresie Mazurek za ogromne zaangażowanie przy pozyskaniu środków na zakup wozów pożarniczych.

– Oboje wykonali ogrom pracy. To było wielkie dzieło. Złożony przez nich wniosek jako jedyny uzyskał dofinansowanie. Trzeba to docenić – podkreślał burmistrz Strzegomia. – Słowa podziękowania należą się również Urszuli Olszewskiej, dzięki której straż pożarna w Goczałkowie może cieszyć się z nowego pojazdu – dodał burmistrz.

Ważnym punktem sobotniej uroczystości było poświęcenie pojazdu przez ks. prałata Marka Babuśkę i ks. proboszcza – Krzysztofa Zielińskiego. Matką chrzestną nowego pojazdu została Urszula Olszewska.

 

Wartość zakupu pojazdu dla OSP Goczałków wynosi ok. 760 tys. zł. Jednostka z Goczałkowa, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KRSG), jako jedyna nie miała w swoim posiadaniu nowoczesnego taboru. Przypomnijmy, że w 2008 r. zakupiono nowy pojazd dla OSP Stanowice, w 2012 r. – dla OSP Strzegom, a w 2014 r. – dla OSP Rogoźnica. W 2 ostatnich kadencjach to już trzeci nowoczesny pojazd dla naszych strażaków-ochotników.

Samochód (Stolarczyk MAN) jest bardzo nowoczesny. Posiada napęd 4x4, spełnia wysokie normy emisji Euro 6, wyposażony jest w linię szybkiego natarcia, posiada autopompę, zbiornik o pojemności 4670 litrów wody, działko wodno-pianowe umieszczone na kabinie samochodu, radiostację samochodową i 6 radiostacji nasobnych i 6 latarek LED. Zabudowa jest wykonana w technologii metalowo-kompozytowej. W nowym pojeździe będzie wykorzystamy także sprzęt z poprzedniego wozu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd