Odblaskowa Szkoła w Sułkowicach

Szkoła Podstawowa nr 2 imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Sułkowicach przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła” we wrześniu 2017 r. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażania uczniów w elementy odblaskowe, a także zwrócenie uwagi nauczycieli i rodziców na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych.

 

– W trosce o bezpieczeństwo pieszych nasza szkoła podjęła wiele inicjatyw. Uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe. Wzięli udział w lekcji „Odblaski biorę w ciemno”, prowadzonej przez funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach Andrzeja Buszko. Dzieci udały się także do Rynku, by w praktyce ćwiczyć poznane zasady bezpieczeństwa. W szkole odbyło się spotkanie z seniorami pod hasłem „Dla babci i dziadka świecimy przykładem”, którym wnuczęta wręczyły odblaskowe opaski oraz zaprezentowały wiersze, taniec i inscenizację. Poza tym miał miejsce konkurs plastyczny pt. „Jestem widoczny na drodze-jestem bezpieczny” i konkurs wiedzy o ruchu drogowym. Dzieci wykonały także klasowe gazetki i plakaty związane z bezpieczeństwem. Nietypowym wydarzeniem dla uczniów była zorganizowana w szkole „Odblaskowa moda”, a dla rodziców i nauczycieli „Odblaskowy jogging” wokół sułkowickiego zalewu. Podjęte działania nie tylko wzbogaciły wiedzę dzieci, rodziców, nauczycieli i seniorów, ale przede wszystkim zachęcały do praktycznego stosowania znaczków odblaskowych, które w istotny sposób wpływają na poprawę bezpieczeństwa pieszych poruszających się po zmroku i w dzień przy ograniczonej widoczności – opowiada jedna z osób koordynujących akcję w SP nr 2 w Sułkowicach Iwona Wrona, wychowawczyni klasy I.

 

Głównym organizatorem konkursu jest Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie, a honorowy patronat nad nim objęli m.in. Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak i Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Mariusz Dąbek.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd