Skuteczne ograniczanie niskiej emisji

 

Festiwal Odnawialnych Źródeł Energii pod hasłem „Skuteczne ograniczanie niskiej emisji” odbył się 22 września 2017 r. w ZSZiO w Sułkowicach. Te skomplikowane hasła to nic innego jak zobrazowanie w praktyce, czym, jak i w jaki sposób pozyskiwać ciepło, zużywając przy tym jak najmniej energii elektrycznej, węgla i przy okazji – nie zanieczyszczając środowiska.

Do wyjaśnienia tych tajemnic wyznaczeni zostali specjaliści z Instytutu Zrównoważonej Energii „Miękinia” Sp. z o.o. współpracujący z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. To właśnie oni tłumaczyli wszystkim zainteresowanym – zwłaszcza grupom ze szkół gminnych, na czym polega nowoczesne spalanie. W tym momencie coraz częściej odchodzi się od starych kopciuchów na rzecz pomp ciepła, pieców na ekogroszek, czy pelet itp. Była nawet demonstracja w specjalnie na ten cel przygotowanym busie – mobilnym laboratorium POLoNEs. Obok siebie postawione były te właśnie trzy generatory ciepła, u góry były też kominy, z których unosił się dym, tak, by zebrani mogli zobaczyć, który piec najbardziej zanieczyszcza powietrze. Prelegent podawał przyczyny, sposób na ich ograniczanie i likwidację niskiej emisji.

 

W drugim busie omówione zostały także odnawialne źródła energii możliwe do zastosowania w domu – czyli właśnie pomy ciepła stosowane zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia, jak też energetyka słoneczna. 

Jako że Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach niedawno otworzył nową specjalność z zakresu odnawialnych źródeł energii (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej), to młodzież została oprowadzona także po szkolnych laboratoriach OŹE. Dyrektor szkoły Waldemar Wolski zachęcał młodzież do wybrania tego kierunku, ponieważ właśnie w tej dziedzinie są duże szanse na znalezienie pracy i jest to kierunek z pewnością przyszłościowy oraz bardzo praktyczny. Ta wiedza przyda się poza tym na pewno, gdy ktoś będzie chciał postawić swój własny (inteligentny) dom, montując w nim właśnie urządzenia ekologiczne, które wprawdzie na początku kosztują sporo, ale po kilku latach ich koszt się zwraca. Nauczyciele: Grzegorz Biela, Maciej Betlej i Marek Szuba oprowadzali zwiedzających także po warsztatach szkolnych, gdzie młodzież mogła zobaczyć, jak w praktyce uczy się tutaj zawodów takich jak m.in.: mechanika – obrabiarki CNC, mechatronika, hotelarstwo, czy gastronomia.

 

W ramach festiwalu Urząd Miejski w Sułkowicach przygotował stoisko związane tematycznie z ekologią, na którym rozdawał swoje materiały promocyjne oraz te otrzymane od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Gmina Sułkowice regularnie otrzymuje wyróżnienia i nagrody za działania proekologiczne, ale to przede wszystkim w świadomości mieszkańców musi zadomowić się myśl (później przekuta w czyn), że warto zainwestować w odnawialne źródła energii, bo to na dłuższą metę może poprawić stan zarówno naszego powietrza, zdrowia, jak i w dalszej perspektywie portfela.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd