Wigilia Miejska w Suwałkach

 

Kilkuset suwalczan wzięło udział w Wigilii Miejskiej w Suwałkach. Świąteczne spotkanie odbyło się w niedzielę (17.12) na Placu Marii Konopnickiej.

– W imieniu władz naszego miasta, suwalskiego samorządu, obecnego tutaj wraz ze mną Przewodniczącego Rady Miejskiej, Zdzisława Przełomca chcemy Wam Drodzy Suwalczanie i wszyscy nasi goście przekazać serdeczne życzenia: wspaniałych, zdrowych, pogodnych Świąt, bo funkcjonujemy, żyjemy w Pogodnych Suwałkach. Świąt spędzonych w gronie rodzinnym, wśród bliskich, wśród znajomych, wśród osób, które powinny się stawić przy naszych świątecznych stołach, wigilijnych stołach. Życzymy aby w Waszych domach nie zabrakło ciepła, nie zabrakło serdeczności, żeby było to ciepło we wnętrzu, w naszych sercach, w naszych duszach, w naszych domach, a na zewnątrz niech atmosfera będzie zimowa, jak przystało na Suwałki, na przysłowiowy biegun zimna – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

– To już tradycja, tradycja piękna w naszym mieście, że wspólnie zasiadamy za miejskim, wielkim stołem wigilijnym, wszyscy wspólnie, przed świętami. Przed nami najbardziej rodzinne święta w naszej polskiej, chrześcijańskiej tradycji – Święta Bożego Narodzenia, które zawsze kojarzą się nam z bliskością naszych rodzin i z odwiedzaniem naszych bliskich i ze świętowaniem. Chciałam złożyć Państwu życzenia świąt wyjątkowych, żeby spokój, radość i wielki szacunek zagościł w Waszych rodzinnych domach – mówiła Bożena Kamińska, poseł na Sejm RP.

– W imieniu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i Samorządu Województwa Podlaskiego dołączam się do tych wspaniałych życzeń. Chciałabym Państwu życzyć przede wszystkich szczęścia, radości, miłości, dużo, dużo zdrowia i tego prywatnego wymiaru świąt. Niech się spełni to Państwa prywatne marzenie, bo kiedyś w końcu ono musi się spełnić i życzę, żeby to było w tym roku. Wszystkiego dobrego, najlepsze życzenia bożonarodzeniowe – mówiła Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii według św. Łukasza o narodzeniu Jezusa Chrystusa życzenia zebranym złożył również ks. Jarema Sykulski, moderator Suwałk.

 

– Myślę, że ten rok, który się kończy, ale i też ten nowy, który się zbliża, jest tą szczególna okazją, żeby przede wszystkim Panu Bogu podziękować za to, że żyjemy w wolnym kraju, że nie ma wojny, za to, że coraz więcej ludzi przeżywa coraz radośniej swoje życie, że coraz mniej jest bezrobotnych, bo to jest wszystko, co stanowi nasze życie. Mamy świadomość, że ten rok, który się zbliża będzie rokiem odzyskania niepodległości, ale to powinna też być nasza wdzięczność za to, że Bóg Jezus Chrystus kiedy się rodzi przynosi pokój. I my tego pokoju, takiego również polskiego pokoju potrzebujemy, potrzebujemy tego przełamania się w tych naszych często wadach narodowych, słabościach, waśniach, bo kiedy stajemy przed Majestatem Narodzonego wszyscy czujemy się jak Dzieci Boże. I chciałbym życzyć każdemu, każdej z Was, władzom miasta, władzom województwa, wszystkim sprawującym władzę żebyśmy mieli to poczucie służby – mówił ks. Jarema Sykulski.

Później było tradycyjne łamanie się opłatkiem, poczęstunek wigilijny, wspólne kolędowanie z zespołami Shamrock i Beciaki, żywy żłobek i spotkanie najmłodszych z Mikołajem.

Miejskiej Wigilii na Placu Marii Konopnickiej towarzyszył Jarmark Świąteczny. Na kilkunastu stoiskach jeszcze do wtorku (19.12) można kupić regionalne przysmaki, oryginalne prezenty i ozdoby świąteczne. Wydarzenie otworzył w sobotę (16.12) koncert kolęd w wykonaniu zespołu Zmiana Wachty.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd