Zatrzymano zwolennika IS

 

Aresztowano 20-letniego mężczyznę, który planował przeprowadzenie ataku terrorystycznego w centrum miasta, na Placu Federacji, podczas uroczystości sylwestrowych w Melbourne – poinformowała we wtorek australijska policja.

Atak miał być przeprowadzony przy użyciu broni automatycznej.

Mężczyzna zostanie oskarżony o przestępstwa związane z terroryzmem, za które może zostać skazany na maksymalną karę dożywotniego więzienia – podały władze.

Mężczyzna został aresztowany na przedmieściach Melbourne. Nie zdążył zakupić broni, którą miał być przeprowadzony atak.

"Zarzucamy mu zamiar użycia broni palnej, by strzelając zabić jak najwięcej osób," powiedział Shane Patton, zastępca komendanta policji w stanie Wiktoria.

"Jest to osoba, która bywała szczególnie "pobudzona", z braku lepszego słowa, kiedy miały miejsce wydarzenia (ataki terrorystyczne – PAP) poza granicami i wyrażał duże zainteresowanie przeprowadzeniem samodzielnego ataku" – dodał Patton.

Podejrzany o planowanie ataku urodził się w Australii. Jego rodzice pochodzą z Somalii.

"Był pod obserwacją policji od stycznia" – powiedział Patton. – "Miał związki z ekstremistami ale sądzimy, że działał w pojedynkę".

Zdobył podręcznik al-Kaidy z instrukcjami jak przeprowadzić atak terrorystyczny i był sympatykiem tzw. Państwa Islamskiego. Podręcznik uzyskał za pośrednictwem internetu – podała policja.

Przeprowadzono przeszukania w mieszkaniu mężczyzny, w miejscu jego pracy i w miejscu, którego właścicielem jest osoba z nim spokrewniona.

W zeszłym roku około 500 tys. osób witało nadejście Nowego Roku w centrum Melbourne.

Źródło: