Rozpoczęło się spotkanie premier Szydło z prezydentem Macronem

 

W czwartek w Paryżu rozpoczęło się spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. W rozmowach uczestniczy także m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski. Jednym z tematów ma być przyszłość UE po Brexicie.

Szydło przybyła do Paryża w środę wieczorem. Jak zapowiadał rzecznik rządu Rafał Bochenek, podczas rozmowy z prezydentem Francji poruszone zostaną sprawy dotyczące przyszłości UE po Brexicie, polityki klimatycznej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Dodał, że omówione zostaną także sprawy dwustronne związane z rozwojem współpracy zarówno politycznej, jak i gospodarczej między Polską i Francją.

W kontekście współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa rzecznik rządu przypomniał, że to Francja była inicjatorem stałej współpracy strukturalnej UE w sprawach obronności (PESCO), a Polska jest jednym z państw, które przystąpiły do tej inicjatywy jako kraj założyciel.

Szef MSZ Witold Waszczykowski przed wylotem do Paryża poinformował, że agenda spotkania szefowej polskiego rządu z prezydentem Macronem ma dziesięć punktów. Wśród potencjalnych tematów rozmowy wymienił kwestie bilateralne, regionalne, sprawy UE, bezpieczeństwa międzynarodowego i Partnerstwa Wschodniego, którego szczyt odbędzie się w piątek w Brukseli.

Pytany, czy poruszona zostanie kwestia dyrektywy o pracownikach delegowanych popieranej przez Francję, powiedział, że premier będzie chciała "wytłumaczyć" Macronowi, że jest to dyrektywa, która "może zagrażać" wspólnemu rynkowi i państwa, które tak jak Polska są konkurencyjne na rynku, nie "powinny być karane jakimiś restrykcjami".

"Niesłusznie jest określanie naszych biznesmenów jako dumping socjalny, bo przecież my nie dopłacamy do naszego biznesu, który jest prywatny i działa w Europie" – dodał szef MSZ.

Poprzednie spotkanie premier Szydło z Macronem odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli w czerwcu; uczestniczyli w nim także pozostali premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

W ostatnich miesiącach odbyły się również robocze spotkania ministrów Polski i Francji, w tym szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Źródło: