Ubierz miasto na Niepodległość

 

Znaki drogowe, poręcze schodów, słupy latarni, pomniki czy też drzewa „ubrane” w ręczne robótki – na świecie coraz częściej można spotkać tak radosne dzieła. Świdnica postanowiła zainspirować się tą twórczością i z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości wyszydełkować biało-czerwone ubranko. Będzie ono składało się z kwadratów o wymiarach 10x10 cm. Zostanie w nie przyodziany jeden z elementów przestrzeni miejskiej.

Już w czwartek, 22 lutego, o godz. 17.00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 odbędzie się pierwsze spotkanie szydełkowe, zorganizowane w ramach akcji „Świdnickie szydełkowanie – ubierzmy Nasze Miasto na Niepodległość”. Jego gościem będzie prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska. Kolejne odbędą się w każdy ostatni czwartek miesiąca, czyli 29 marca, 26 kwietnia, 24 maja i 28 czerwca.

 

Świdnickie szydełkowanie

– Szydełko? Kiedyś potrafiłam dzięki niemu robić cuda. Od lat nieużywane, ale dla takiego celu warto je znów wyjąć z pudełka. Nie zaszkodzi trochę zabawy Chcemy, aby obchody święta niepodległości były zróżnicowane. Liczę na to, że przy szydełkowaniu będziemy się razem bawić, ale i na to, że przy tej wspólnej pracy porozmawiamy o wartościach, o jakich warto sobie przypomnieć z okazji tak ważnego jubileuszu. Takie wspólne projekty niezwykle integrują – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Szydełkowe grafitti to rodzaj street artu, w którym zamiast farby i pędzla używa się kolorowych włóczek i szydełka. W odróżnieniu od tradycyjnego graffiti nie jest ono destrukcyjne, a włóczkowe „ubranka” w każdej chwili można usunąć z miejskiej przestrzeni. Szydełkowego graffiti nie należy utożsamiać z wandalizmem czy reklamą. Głównym jego celem jest personalizacja wybranych elementów przestrzeni miejskiej. Utworzone „ubranka” ocieplają przestrzeń, a także budzą pozytywne emocje wśród mieszkańców miasta.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Świdnicy. Pierwsze zajęcia poprzedzone zostaną krótkim wprowadzeniem w tajniki szydełkowania dla osób początkujących.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd