Innowacyjny system monitorowania jakości powietrza

 

Świdnik jako pierwsza gmina w regionie wprowadziła innowacyjny system monitorowania jakości powietrza. Problem nadmiernego stężenia szkodliwych pyłów i gazów od dawna kojarzony był z dużymi aglomeracjami miejskimi i zagłębiami przemysłowymi. Coraz dokładniej prowadzone badania pokazują jednak, że regiony ze znacznie mniejszym zagęszczeniem liczby mieszkańców również powinny zająć się tematyką tego, czym oddychamy. Od kilku lat zauważalny jest wzrost społecznego zainteresowania jakością powietrza i świadomości, jaki wpływ na nasz organizm mają zanieczyszczenia środowiska.

– W Świdniku od dawna prowadzimy politykę proekologiczną – mówi burmistrz Waldemar Jakson. – W ubiegłych latach dofinansowaliśmy montaż kolektorów słonecznych w ponad 260 gospodarstwach domowych, w ul. Nadleśnej zamontowaliśmy hybrydowe oświetlenie zasilane energią słoneczną i wiatrową, jesteśmy w trakcie budowy systemu odprowadzania, oczyszczania i magazynowania wód opadowych z terenu miasta. Wprowadzenie mechanizmu monitorowania jakości powietrza jest kolejnym etapem naszej strategii zrównoważonego rozwoju miasta przyjaznego środowisku – dodaje burmistrz.

Pierwszym elementem systemu badającego jakość powietrza był zakup nowoczesnego samochodu „Ekopatrol” jesienią 2017 roku. Niedługo później zamontowano pierwszą stację monitorowania na SP nr 5, w tym tygodniu zamontowano kolejną na SP nr 4. Niewielkie urządzenia zamówione przez miasto są w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Sensory odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Następnie za pomocą połączenia sieciowego przekazują informację do systemu internetowego obsługiwanego przez Straż Miejską.

– Każda osoba może sprawdzić, jakie w tej chwili jest zanieczyszczenie. Oprócz dokładnych pomiarów otrzymujemy od razu informację, czy jakość powietrza jest na tyle dobra, że możemy bez przeszkód przebywać na zewnątrz – informuje Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej. – Jeśli wszystko jest w porządku wirtualna mapa jest podświetlona na zielono. Przy przekroczonych nieznacznie normach, kolor zmienia się na żółty. Kiedy robi się niebezpiecznie mapa będzie czerwona. Potencjalnie może się wyświetlić również barwa czarna, ale to już w zupełnie skrajnych sytuacjach – mówi Wójtowicz.

Urządzenia zostały wykonane przez świdnicką firmę zgodnie z wytycznymi Straży Miejskiej. Urząd Miasta planuje montaż kolejnych stacji, tak aby objęły swoim zasięgiem teren całego miasta. Jakość powietrza można sprawdzić na stronie internetowej Straży Miejskiej w Świdniku.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd