Świebodzice. Radosny i kolorowy orszak

Uzbrojeni w śpiewniki, ustrojeni w korony i ciepło ubrani, mieszkańcy przeszli ulicami Świebodzic w radosnym Orszaku Trzech Króli. Mimo niskiej temperatury i padającego śniegu pod ratuszem zgromadziło się sporo osób, by wziąć udział w dorocznych jasełkach ulicznych. Organizatorem orszaku była tradycyjnie parafia pw. Św. Mikołaja oraz Fundacja REM.

 

Uczestników przywitali wspólnie zastępca burmistrza Krystian Wołoszyn i ksiądz dziekan Józef Siemasz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja. Po odśpiewaniu kilku kolęd w wykonaniu zespołu Akord oraz dzieci i młodzieży ze świebodzickich szkół, orszak wyruszył ulicami miasta wprost do Parku Miejskiego, gdzie monarchowie oddali pokłon Świętej Rodzinie.

 

Trzej królowie podróżowali konno, a za nimi szli rozśpiewani uczestnicy, pogrupowani w trzy „podorszaki”, oznaczone konkretnymi kolorami: zielonym, czerwonym i niebieskim. Kolory te symbolizowały kontynenty, z których przybyli mędrcy – i parafie, uczestniczące w orszaku. Po drodze mogliśmy obejrzeć scenki rodzajowe, przygotowane przez młodzież.

 

Kulminacyjnym momentem był wjazd kolorowego orszaku do parku, gdzie czekało wiele atrakcji: żywe zwierzęta w zagrodach, a na zziębniętych wędrowców ciepłe napoje i gorąca grochówka. Rozgrzewające były także góralskie pieśni i kolędy w wykonaniu zespołu „Elektrogórale”.

Organizacja orszaku została wsparta z budżetu Gminy Świebodzice w ramach konkursu na datacje dla organizacji pozarządowych, propagujących kulturę i tradycję.