Świebodzice. Raj dla parkurowców

Ma dużo różnych drążków, barierek, linek do zwisania – świebodzicki street workout (plac ulicznego treningu) jest już gotowy. To najprawdopodobniej pierwsze tego typu miejsce w powiecie świdnickim.

Plac do ulicznego treningu powstał z potrzeby mieszkańców, którzy zgłosili projekt do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego z 2016 roku. Pojawiły się tu urządzenie do ćwiczeń parkourowych i streetowych, m.in. poręcze do podciągania, drabinki do wspinania, kółka gimnastyczne, ławeczki, drążek „żmijka”, climba bar, rura do pole dance, drążki na różnych wysokościach, a także tablica instruktażowa. Nawierzchnia obiektu jest wykonana z piasku.

 

Urządzenia zostały dobrane po konsultacji z młodymi ludźmi. Do wykonania pozostały ścieżki wokół placu. Trzeba też stworzyć naturalne ogrodzenie z żywopłotu. Budowa street workoutu nieco przesunęła się w czasie. Wykonawca nie zdążył z terminami, ale są tego pozytywne skutki – gmina zaoszczędziła w ten sposób ok. 20 tysięcy złotych i zamiast 60 tysięcy złotych – zapłaciła 40 tysięcy złotych.

– Mam nadzieję, że miejsce to będzie służyć rekreacji i będzie kolejną, ciekawą alternatywą do uprawiania sportu – mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.

 

Na terenie miasta jest także do dyspozycji kilka minisiłowni „pod chmurką”, ogólnodostępne boiska, skatepark, z których mieszkańcy mogą korzystać przez cały rok.