Świebodzice. Sienkiewiczowskie pułapki

Hoże panny, chyży młodzieńcy, w superrzadkich miejscach, takich jak Czehryn, Zbaraż czy Zatybrze. A do tego arcymiły i arcydowcipny, na wpół fanfaron i facecjonista Zagłoba, późnogotyckie polichromie i… fast foody – takie niespodzianki językowe dla uczestników V Świebodzickiego Dyktanda o Pióro Burmistrza Miasta przygotowali organizatorzy, czyli Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach. Wielkie pisanie odbyło się w czwartek, 24 listopada.

 

Swoją wiedzę o polskiej ortografii i interpunkcji w tej edycji sprawdzało blisko 60 osób, w zdecydowanej większości była to młodzież ze świebodzickich szkół. Wśród osób dorosłych, które zasiadły do dyktanda, był m. in. Poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, burmistrz Bogdan Kożuchowicz, kierownik Wydziału Promocji UM Ilona Szczygielska, dyrektor SP 3 Jolanta Styrna-Grossman oraz rzecznik prasowy UM Agnieszka Bielawska-Pękala.

 

Dyktando przygotowały panie polonistki z PZSI: Justyna Gąsior i Jolanta Bieniasz. Oczekiwanie na wyniki dyktanda umiliły uczestnikom występy artystyczne uczniów z PZSI oraz pyszne ciasta, upieczone przez niezawodnych rodziców.

Mistrzem Ortografii 2016 w kategorii młodzież została Hanna Nowak, tytuł w kategorii dorośli trafił – po raz drugi – do Jarosława Gracy. Zwycięzcy otrzymali pióra i tablety.

 

– Dziękuję za jak zwykle fantastycznie przygotowane wydarzenie, gratuluję wszystkim Państwu – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, składając także podziękowania na ręce dyrektor szkoły, Magdaleny Stąpor.

Następna edycja dyktanda i okazja do sprawdzenia się już za rok.