Świebodzice. „Wszystkie Kolory Świata”

W czwartek, 2 marca, w Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych odbyła się trzecia edycja akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Okazała się ona wie tylko z racji rekordowej kwoty zbiórki z licytacji laleczek, ale i wspaniałego klimatu jedności, chęci pomagania innym, ciepła i wzajemnej życzliwości.

Głównym punktem akcji była licytacja pięknych, szmacianych laleczek, wykonanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli szkoły. Do kupienia było aż 40 wspaniałych, małych dzieł sztuki, wykonanych z ogromnym sercem i starannością. Zlicytowano je co do jednej, a dochód wyniósł 4.000 zł. Zostanie on przekazany na pomoc najuboższym dzieciom w Angoli.

Licznie zebranych gości powitała dyrektor szkoły Magdalena Stąpor oraz szkolna ambasadorka UNICEF Justyna Gąsior, nauczycielka i dobry duch tej szczytnej akcji. Zaproszeni do udziału goście to od wielu lat przyjaciele szkoły. Wśród nich nie zabrakło dużej reprezentacji świebodzickich samorządowców: burmistrza Bogdana Kożuchowicza, przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Kwadransa, radnych miejskich: Zofii Marek, Sławomira Łukawskiego, Jarosława Dąbrowskiego, a także Ilony Szczygielskiej – kierownik Wydziału Promocji UM, Agnieszki Gielaty – dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz Agnieszki Bielawskiej-Pękali – rzecznika prasowego miasta. Jak zawsze w akcji wziął udział również Mateusz Brzuchacz, znany i lubiany mistrz kulturystyki, noszący oficjalny tytuł Przyjaciela Szkoły. Byli też rodzice uczniów, którzy z wielkim zapałem licytowali laleczki – nierzadko wykonane razem ze swoimi pociechami. W imieniu posła na Sejm RP Ireneusza Zyski, który nie mógł być obecny, licytowały dzieci z klasy V. 

Atmosfera była serdeczna, a emocje sięgały zenitu – zwłaszcza w momentach, gdy kilka osób walczyło zaciekle o upatrzoną przez siebie laleczkę. Rekordzistami okazali się samorządowcy, nabywając po 3 a nawet 4 szmaciane „dzieła sztuki”.

– Bardzo dziękujemy za wsparcie akcji, była ona dedykowana głodującym dzieciom z Angoli z przeznaczeniem na szczepienia. Koszt jednej szczepionki to 10 zł, zatem dzięki naszej zbiórce będzie można zaszczepić blisko 50 maluchów – cieszyła się Justyna Gąsior, szkolna ambasadorka UNICEF.

– Z przyjemnością uczestniczę w wyjątkowych akcjach charytatywnych, organizowanych przez Zespół Szkół Integracyjnych, jest to społeczność ludzi wrażliwych, otwartych na drugiego człowieka, cieszę się, że takie właśnie wartości przekazywane są uczniom – podkreślał natomiast burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Burmistrz – jako osoba uczestnicząca w akcji od początku – otrzymał specjalną koszulkę UNICEF-u z ze swoim imieniem i nazwiskiem. Ponadto na koniec akcji zrobił niespodziankę autorom wylicytowanych przez siebie laleczek, przekazując im je.

Akcji towarzyszyły występy artystyczne Zespołu Echo oraz klasy V. Przygotowano także słodki poczęstunek.