Świebodzice. Załóż firmę przez telefon

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nowe usługi dla przedsiębiorców. Od stycznia 2017 można już zarejestrować własną firmę przez telefon. Usługa telefonicznej rejestracji działalności gospodarczej dostępna jest pod numerem 801 055 088.

W trakcie rozmowy telefonicznej konsultant wyjaśnia zasady rejestracji działalności gospodarczej, przyjmuje dane niezbędne do wypełnienia wniosku i wprowadza je do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po rozmowie, klient otrzyma sms z numerem wniosku, z którym może udać się do dowolnego urzędu gminy. Urzędnik wydrukuje wniosek i przedłoży do podpisu. Całą rejestrację można wykonać również w pełni elektronicznie, wykorzystując do tego profil zaufany lub podpis elektroniczny. Załóż firmę przez telefon to pierwsze tego typu rozwiązanie w polskiej administracji publicznej.

– To nowość, nie wszyscy zapewne jeszcze wiedzą, że jest takie ułatwienie – przyznaje Wojciech Orzel, Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich, Ewidencji Ludności i Działalności Gospodarczej UM w Świebodzicach. – Nowa procedura zaoszczędza wiele czasu, bo do urzędu trzeba tak naprawdę zgłosić się tylko raz, by podpisać wniosek. Ale przyznam, że w takich małych miejscowościach jak nasza ludzie cenią sobie kontakt bezpośredni, zwłaszcza osoby starsze wolą i tak przyjść i porozmawiać z urzędnikiem – dodaje.

Warto dodać, że takiej rejestracji firmy można dokonać w każdym miejscu w Polsce, firma nie musi być przypisana do miejsca zamieszkania właściciela czy miejsca prowadzenia działalności.