Transgraniczne wsparcie edukacji

26 grudnia czterech podróżników z regionu świętokrzyskiego – a wśród nich dwóch z powiatu skarżyskiego – rozpocznie wyprawę wzdłuż Afryki. Jeden bus, 4 osoby, 40 tysięcy kilometrów, 20 krajów – tak w skrócie przedstawiają swój plan organizatorzy wyprawy. Jednak podróż sama w sobie nie jest ich jedynym celem. Przy okazji zainicjowali zbiórkę darów dla dzieci z dwóch najbiedniejszych krajów Afryki Subsaharyjskiej. Zachęcamy do włączenia się w akcję, nad którą patronat objął prezydent Skarżyska-Kamiennej. Zbiórka darów prowadzona jest także w Urzędzie Miasta.

 

Wyprawę pod hasłem „Scyzoryki wzdłuż Afryki” organizuje Stowarzyszenie SALUTEM, działające przy Społecznej Akademii Nauk i wspierane przez SAN. Przedstawiciele organizatorów wyprawy (Jacek Słowak i Wojciech Matejczuk ze Stowarzyszenia SALUTEM oraz dr Paweł Ramiączek, dziekan Wydziału Handlu i Bezpieczeństwa Społecznej Akademii Nauk w Kielcach) gościli w poniedziałek, 20 listopada w Urzędzie Miasta. W czasie konferencji prasowej przedstawili plan swojej podróży i trwającej zbiórki materiałów szkolnych i odzieży dla dzieci. Zbiórkę koordynuje Fundacja EDU AFRYKA, a zebrane dary zostaną przekazane dzieciom z Togo i Beninu. Akcja bardzo szybko spotkała się z dużym zainteresowaniem w wielu miastach w regionie, a nawet poza województwem. Rusza także w Skarżysku-Kamiennej. Dzięki już zebranym darom, do Afryki trafi duży transport z materiałami szkolnymi i odzieżą.

– Celem akcji jest pomoc dla dzieci w Afryce, które są wychowywane w biedzie i nie mają dostępu do edukacji – podkreślał dr Paweł Ramiączek z SAN w Kielcach.

 

– Zbieramy przede wszystkim przybory szkolne, które są tam bardzo potrzebne, ale również odzież dla dzieci, artykuły sportowe – informował w czasie konferencji Wojciech Matejczuk.

– Ideą naszej akcji nie jest to, by prezenty dla dzieci z Afryki przekazywały nam duże firmy, lecz to, by w tę pomoc włączyły się nasze dzieci, by dzięki temu umiały się dzielić i zrozumiały, że oddając farby, pędzle czy kredki, pomagają swoim rówieśnikom w Afryce, żyjącym w skrajnej nędzy – dodawał Jacek Słowak, prezes Stowarzyszenia SALUTEM.

Zarówno wyprawę do Afryki, jak i organizowaną przy okazji zbiórkę, wspiera prezydent Skarżyska-Kamiennej, który objął wydarzenia Patronatem Honorowym.

– Popieramy tę inicjatywę i liczę, że mieszkańcy Skarżyska chętnie włączą się w zbiórkę. Osoby, które chcą wesprzeć akcję, mogą przynosić dary do Urzędu Miasta, a my przekażemy je organizatorom, by trafiły do dzieci w Afryce – dodawał Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta Skarżyska-Kamiennej.

 

Zbiórka trwa do 10 grudnia. Dary można składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta. Po zakończonej zbiórce, przekazane rzeczy trafią do Stowarzyszenia SALUTEM, a następnie do Afryki. Zbierane są w szczególności:  • ubrania letnie i stroje sportowe dla dzieci w przedziale wiekowym 5 – 12 lat (krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem),
  • przybory szkolne – papier do rysowania, torby i plecaki szkolne, kredki (w tym świecowe), farby plakatowe i grube pędzelki, nożyczki
  • zabawki – duże klocki (nie lego), duże puzzle i układanki, proste gry zręcznościowe i manualne.
  • piłki – zwłaszcza do gry w piłkę nożną.Źródło: Informacja przesłana przez samorząd