Wrocław w twoim telefonie

 

Wrocław zaprezentował aplikację Mobill, stworzoną przez lokalną firmę Solid Solutions. Program pomaga w jeszcze prostszym podróżowaniu po mieście, pozwalając na zaplanowanie trasy w zasadzie każdą możliwą formą transportu miejskiego, a także na natychmiastową płatność. Aplikacja przeznaczona jest na komórkę i tablet, a pobrać ją można na systemy Android i iOS.

– Mobill jest unikalnym rozwiązaniem, które powstało dzięki integracji usług miejskich w ramach rozwoju idei Smart City Wrocław. To nowoczesne narzędzie podnosi jakość i komfort życia mieszkańców, a także pozwala im na oszczędzanie czasu – mówi Robert Bednarski, dyrektor Biura Zarządzania Projektami w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Teraz każdy mieszkaniec może zlecić aplikacji Mobill przygotowanie podróży „od drzwi do drzwi”. Program sam analizuje najefektywniejszy sposób dotarcia we wskazane miejsce, uwzględniając każdy rodzaj transportu: autobusy miejskie, tramwaje, pociągi Kolei Dolnośląskich, rowery miejskie, wypożyczalnie samochodów elektrycznych oraz taxi. Dodatkowo za całą podróż będzie można zapłacić od razu i to bez uciążliwego przechodzenia do innych, zewnętrznych stron płatniczych oraz bez względu na to, jak wielu przewoźników uwzględnia. Jest to wszystko możliwe dzięki tzw. beaconom – nadajnikom Bluetooth, których sygnał odbierany jest przez aplikację w smartfonie. W ten sposób program będzie wiedział między innymi, w autobusie jakiej linii jesteśmy i jaki bilet należy kupić.

– Płatność za podróż załatwimy telefonem całościowo, w jednym miejscu. Przy części usług, jak np. przejazd autobusem albo pociągiem, aplikacja zapłaci za bilet natychmiast, a w przypadku np. taksówki, gdy nie będziemy znać przed podróżą ostatecznej ceny, Mobill zablokuje na karcie szacowane środki – wyjaśnia Gasek.

Działanie programu polega na zlokalizowaniu użytkownika za pomocą sygnału GPS, a następnie zaproponowaniu mu najodpowiedniejszego sposobu dotarcia we wskazane miejsce. Ponadto aplikacja zapamiętuje nasze preferencje i proponuje taki rodzaj transportu, który odpowiada nam najbardziej, podać pełną informację o trasie i przesiadkach.

– Te wszystkie ułatwienia mogą spowodować, że komunikacja miejska pozyska nowych klientów, których do tej pory odstraszały planowanie podróży czy logistyka związana z płatnościami. Teraz nie będzie to takie trudne – wylicza Mariusz Gasek, prezes firmy Solid Solutions.

Dodatkową funkcję Mobill będzie też indywidualny planer imprez kulturalnych i sportowych w mieście.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd

kup artykuly platne