Kometa 46P/Wirtanen tuż od Ziemi

 

Jak zapewniają badacze nieba, w grudniu czeka nas astronomiczna atrakcja roku. Dokładnie 16 grudnia w odległości 11,7 mln km od Ziemi pojawi się na niebie kometa 46P/Wirtanen. Niektórzy twierdzą, że poza miastami kometa będzie widoczna bez sprzętu – gołym okiem.

– W niedzielę, 16 grudnia, wieczorem powinniśmy wypatrywać komety obok otwartej gromady gwiazd – Plejad, znajdującej się w gwiazdozbiorze Byka. W wigilijny wieczór kometę będzie można dostrzec w pobliżu Kapelli w gwiazdozbiorze Woźnicy, która tradycyjnie jest jedną z pierwszych gwiazdek wigilijnych. To powinna być tym większa atrakcja, że już jakiś czas nie widzieliśmy żadnej jasnej, wyraźnej komety, którą można byłoby próbować dostrzec na niebie – zapewnia astronom z Planetarium EC1 w Łodzi dr Tomasz Banyś.

Kometa 46P/Wirtanen obiega Słońce w ciągu 5 lat i ok. 157 dni. Zdaniem badaczy 16 grudnia będzie jednym z najbliższych spotkań Ziemi z kometą w historii nieba. Zgodnie z szacunkami widoczność komety w tym czasie wyniesie około 3–4 magnitudo (liczba określająca jasność obiektu na nocnym niebie).

– Możemy powiedzieć, że kometa będzie w najbardziej dogodnym miejscu do obserwacji, najłatwiejszym do znalezienia dla przeciętnego człowieka, bowiem dość łatwo można odnaleźć grupę 7 jasnych niebieskawych gwiazd nazywanych Plejadami. Tuż obok nich – z naszej perspektywy po lewej stronie – mamy szansę dostrzec mglisty, rozmyty obiekt, czyli właśnie kometę – mówi dr Banyś.

kup artykuly platne