Mobilny internet a cyberbezpieczeństwo

 

Jak zgodnie przekonują eksperci, mobilny internet jest obecnie integralną częścią codziennego życia dzieci. Większość młodych użytkowników nie rozstaje się ze swoim telefonem i nie wyobraża sobie bez niego życia. Już 9 na 10 dzieci przegląda internet za pomocą smartfona. Z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że ponad połowa rodziców nie wie, co ich dzieci oglądają w internecie. 62,6% przyznaje, że pozwalają dzieciom na samodzielną instalację aplikacji na telefonach bez kontroli, a aż 65% rodziców nie ma kontroli również nad tym, co dzieci przeglądają.

– Apeluję do rodziców, aby wręczając dziecku smartfona z mobilnym internetem zadbali o zainstalowanie odpowiednich aplikacji ochrony rodzicielskiej. Zmniejszy to w znacznym stopniu ryzyko pierwszego, niechcianego kontaktu z niepożądanymi treściami – radzi Izabela Karska, psycholog Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

Ponadto warto wytłumaczyć dziecku, jak radzić sobie ze szkodliwymi treściami, takimi jak przemoc, agresja czy pornografia, a przed wręczeniem prezentu zainstalować na nim oprogramowanie blokujące nieodpowiednie witryny, aplikacje czy treści. Dziecko musi również wiedzieć, z jakich portali czy serwisów może korzystać i że powinno być ostrożne przy zawieraniu wirtualnych znajomości. Wytłumacz młodemu użytkownikowi mobilnego internetu podstawowe zasady podawania w sieci prywatnych informacji na swój temat. Przedyskutuj również dzienny i tygodniowy przedział dozwolonego czasu korzystania ze smartfona, co pozwoli dziecku lepiej dysponować własnym czasem.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl

kup artykuly platne