Pilotażowy projekt w Warszawie

 

W Warszawie przy rondzie Daszyńskiego w ramach pilotażowego projektu pojawiło się 350 m kwadratowych chodnika, który – zdaniem naukowców – zwalcza smog. Eksperyment to efekt współpracy badaczy PAN, Politechniki Warszawskiej i Łódzkiej oraz firmy Skanska. Zdaniem jego autorów, dzięki wykorzystaniu betonu fotokatalitycznego chodnik pochłaniający smog w sprzyjających warunkach redukuje z powietrza średnio około 30% tlenku azotu.

– Fotokataliza to proces, który pod wpływem działania promieni słonecznych rozkłada cząsteczki smogu samochodowego czy też innych zanieczyszczeń na związki proste. Taka technologia jest już znana na świecie, w Polsce przechodzi pierwsze testy. Dzięki wykorzystaniu do budowy chodnika betonu fotokatalitycznego smog, który na nim osiada, jest neutralizowany, a następnie usuwany z powierzchni przy czyszczeniu chodnika lub podczas deszczu – wyjaśnia doktorant Politechniki Łódzkiej Hubert Witkowski.

Jak przekonuje uczestnik pilotażowego projektu, fotokatalityczny chodnik został wcześniej sprawdzony w badaniach laboratoryjnych i polowych. Wykazały one, że fotokataliza w sprzyjających warunkach miejskich pozwala zredukować miejscowo nawet ok. 70% tlenku azotu. Kluczowe jest jednak promieniowanie słoneczne, które wyzwala reakcję. Im wyższa temperatura chodnika, tym reakcja redukcji smogu jest szybsza.

– Musimy mieć świadomość tego, że zanieczyszczenie powietrza jest niebezpieczne nie tylko dlatego, że je wdychamy do płuc. Oprócz tego smog osiada na nas: na ubraniach czy skórze, dlatego jest to podwójnie niebezpieczne. Zdaniem producenta tej technologii chodnik o powierzchni standardowego boiska do piłki nożnej jest w stanie rocznie zredukować tyle smogu, ile emituje samochód z silnikiem Diesla po przejechaniu 170 tys. km – przekonuje Witkowski.

kup artykuly platne