Zapobiegaj groźnym konsekwencjom wyładowań atmosferycznych

 

Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Straży Pożarnej, wyładowania atmosferyczne tylko w 2017 roku wywołały ponad 540 pożarów. O ile dla ochrony naszego zdrowia i życia kluczowe jest śledzenie ostrzeżeń przed burzami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), o tyle domy i budynki gospodarcze powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć, zwłaszcza przed groźnymi konsekwencjami pożarów wywołanych uderzeniem pioruna.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie domu, warto w pierwszej kolejności zadbać o piorunochron. Prawidłowo zainstalowana zewnętrzna siatka zwodów chroni budynek podczas bezpośredniego uderzenia pioruna, odprowadzając prąd piorunowy od miejsca uderzenia do ziemi. Jeśli instalacja została uszkodzona lub po prostu nie została zamontowana, uderzenie pioruna może doprowadzić do spalenia instalacji elektrycznej w całym domu, a w konsekwencji pożaru czy bardzo groźnego dla życia porażenia prądem. Dodatkowo narazi nas na koszty w związku z koniecznością wymiany całej instalacji elektrycznej czy sprzętów elektrycznych, które również uległy zniszczeniu.

Równie ważnym zabezpieczeniem domu są listwy przeciwprzepięciowe. Zdarza się bowiem, że w efekcie uderzenia pioruna w dom, ziemię lub wyładowania między chmurami nad budynkiem, uszkodzeniu ulega sprzęt elektroniczny znajdujący się w promieniu nawet 1,5 km. Czym rożni się listwa przeciwprzepięciowa od zwykłego rozgałęziacza? Jest wyposażona we włącznik oraz bezpieczniki topikowe chroniące przed nadmiernym wzrostem natężenia prądu i – poza dostarczeniem prądu do urządzeń – chroni właśnie przed zagrożeniami wynikającymi z uderzenia pioruna. Pozwalają także na łatwe i szybkie wyłączenie wszystkich niepotrzebnych urządzeń, gdy nie ma nas w domu.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl