Polski przełom w samobadaniu?

 

Lekarze i naukowcy w Poznaniu opracowali pierwszy inteligentny stetoskop przeznaczony do domowego użytku pacjentów. Urządzenie służy do kontroli układu oddechowego dzieci i dorosłych, nagrywając, identyfikując i klasyfikując zarejestrowane dźwięki. Dzięki sztucznej inteligencji sam dokonuje wstępnej oceny uzyskanych wyników, choć w razie nieprawidłowości po zakończeniu do lekarza trafia zapis badania w postaci dźwięku i obrazu graficznego, co ułatwia diagnozę.

– Nowej generacji stetoskop, który może usprawnić podstawową opiekę medyczną, jest już gotowy, ale jego wejście na rynek w Polsce i zagranicą spodziewane jest w 2020 roku. Są jeszcze 2 podobne stetoskopy, głównie w Stanach Zjednoczonych, ale ich działanie polega jedynie na przekazywaniu zarejestrowanych dźwięków do lekarzy, którzy je oceniają – zapowiada Wojciech Radomski ze start-upu StethoMe, który opracował inteligentny stetoskop.

Pierwszy na świecie inteligentny stetoskop obecnie jest testowany w 20 ośrodkach na terenie 10 krajów świata. Jest połączony z aplikacją na smartfona, która instruuje, gdzie umieścić urządzenie na klatce piersiowej podczas badania, i ocenia prawidłowy przebieg samobadania.

Inteligentny stetoskop jest w stanie rozpoznać ponad 12 tys. dźwięków i wciąż się uczy. Z dotychczasowych prób wynika, że jego oceny stanu płuc są o 8 punktów procentowych trafniejsze niż lekarzy – zapewnia Radomski.

kup artykuly platne