Nieproszonych gości można zniechęcić

 

Wyjeżdżając na wakacje często martwimy się nie tylko o pogodę, ale również o nasze pozostawione bez opieki domy. Zrelaksować się podczas upragnionego urlopu na pewno pomaga czujny, życzliwy sąsiad, osiedlowy monitoring lub elektroniczny programator czasowy . Nie bez znaczenia są jednak również bezpieczne okna.

Według policyjnych statystyk, w prawie 80% włamań złodzieje dostają się do naszych domów przez okna, drzwi wejściowe lub balkonowe. Wbrew obiegowemu przekonaniu, zamiast wybijać szybę, w 69% przypadków próbują oni wypchnąć lub podważyć skrzydło okienne. Czy bezpieczne okna zapewnią nam zatem spokojny sen?

– Nie istnieją bezpieczne okna, które całkowicie ochronią nas przed włamaniem, ale zastosowanie kilku innowacyjnych rozwiązań zdecydowanie utrudni zadanie złodziejowi. Większość kradzieży nie jest szczególnie wyrafinowana – wyważenie skrzydła, rozwiercenie okucia, przesunięcie elementów ryglujących od zewnątrz – przed tym z powodzeniem można się zabezpieczyć. Co więcej, statystyki przekonują, że jeśli złodziejowi nie uda się dostać do środka w ciągu 2 minut, na ogół rezygnuje z włamania – mówi doradca Klienta w firmie OknoPlus Tomasz Grabka.

Jak zyskać cenne minuty? Wybierając okna w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na okucia. Im zastosujemy więcej stalowych mocowań, tym większa odporność okna na włamanie – można zatem zapewnić sobie bezpieczne okna wymieniając odpowiednią ilość zaczepów. Warto również rozważyć zamontowanie płytki chroniącej przed rozwierceniem mechanizmu otwierania lub klamki z blokadą, uniemożliwiającej sforsowanie skrzydła okiennego poprzez przesunięcie elementów ryglujących z zewnątrz.

Jeśli chcemy dodatkowo odstraszyć włamywacza, możemy rozważyć zamontowanie alarmu i podłączonych do niego kontaktronów, które zareagują przy jakiejkolwiek ingerencji w okucie lub próbie wyważenia skrzydła okiennego.

Źródło: Informacja z serwisu infoWire.pl