Bełchatów zainwestuje w nowoczesne technologie

 

Jeszcze w tym miesiącu bełchatowskie kominy zostaną wyposażone w tzw. elektrofiltry. Zostały one zaprojektowane przez specjalistów z Politechniki Śląskiej, którym przewodził dr Robert Kubica. Jak tłumaczy naukowiec, technologia oczyszczania powietrza z pyłu była wykorzystywana już wcześniej w przemyśle ciężkim i dała doskonałe rezultaty – elektrofiltr miał w ograniczaniu emisji pyłów aż 90% skuteczności.

– Nasze urządzenie wykorzystuje pole sił elektrostatycznych działających na cząstki pyłu, dzięki czemu osadza się on na ścianie elektrofiltru i nie wydostaje ze spalinami do atmosfery. Od dawna podobne rozwiązania stosuje się w zawodowej energetyce i ciepłownictwie, a my dostosowaliśmy je do sytuacji na polskim rynku grzewczym, tak by mogły być powszechnie używane bez rezygnacji z węgla jako paliwa – powiedział dr Kubica.

Pierwszymi osiągnięciami elektrofiltrów może pochwalić się Jarosław Latacz z katowickiej Grupy CZH.

– Elektrofiltry zamontowaliśmy ostatnio w Nowym Targu i co miesiąc z każdego z nich wynosimy po 5 wiader wychwyconego pyłu. Promień rażenia niskiej emisji, czyli smogu, to około 400 metrów od komina. Nie możemy oddychać, wdychamy zanieczyszczenia i w efekcie chorujemy. Po zastosowaniu elektrofiltrów widać, że powietrze jest czystsze, nie ma czarnego dymu, a najlepiej czują to nasze płuca – stwierdził Latacz.

Ultranowoczesne filtry to element pilotażowego programu redukującego jedną z głównych przyczyn powstawania smogu – tzw. niską emisję, do którego dołączył Bełchatów . Na początek w ultranowoczesne filtry zostaną wyposażone kominy na dwóch budynkach komunalnych. Koszt jednego takiego urządzenia to nieco ponad 4 tys. złotych.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd