Zostały włączone do misji kosmicznych

 

Pijawki lekarskie pochodzące z hodowli w Namysłowie zostały włączone do badań służących celom misji kosmicznych w Lunares – bazie naukowej znajdującej się na terenie dawnej jednostki wojskowej w Pile. Pijawki mają posłużyć do eksperymentów przygotowujących załogi do warunków panujących w kosmosie, w tym podczas lotów na Marsa.

Pijawki wezmą udział w eksperymentach po raz drugi. Wcześniej, w ramach międzynarodowego programu ICAres-1, badano możliwości ich transportu i rozmnażania w mikrograwitacji. Jak przekonywali wówczas naukowcy, pijawki odegrały rolę swoistej naturalnej fabryki aktywnych związków, które w realny sposób mogą pomóc astronautom w czasie długotrwałych podróży w kosmos.

– Pijawki w misjach kosmicznych mogą znaleźć wiele zastosowań w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych astronautów. Jednym z trudniejszych zagadnień jest zastój krążenia limfy w organizmie z powodu braku grawitacji. Atrofia mięśniowa, która jest poważnym problemem w stanie nieważkości, dodatkowo nasila to zjawisko. Związki zawarte w ślinie pijawek między innymi działają antykoagulacyjnie oraz rozszerzają naczynia krwionośne, co powoduje poprawę kondycji krążenia i układu chłonnego. Ponadto, duża ilość endorfin wydzielania przez pijawki poprawiałaby nastrój i kondycję psychiczną astronautów – przekonuje dr Agata Litwinowicz, specjalista stosowania pijawek w leczeniu.

kup artykuly platne