Nowy sposób produkcji promieniowania

 

Badacze z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego zajmujący się układem 2 gwiazd Małego Obłoku Magellana odkryli nowy sposób produkcji promieniowania rentgenowskiego w gwiazdach kataklizmicznych, a więc złożony z czerwonego olbrzyma i białego karła. Jak wynika z opisu badań opublikowanego w czasopiśmie Nature Astronomy, aby tego dokonać użyli obserwatoriów rentgenowskich Swift i Chandra.

– Zarówno Słońce, jak i inne gwiazdy w Drodze Mlecznej emitują promieniowanie rentgenowskie w zakresie widzialnym, widoczne dla naszych oczu. Astronomowie znają jednak wiele obiektów, które wyświecają znaczną część energii w formie promieniowania rentgenowskiego – tego właśnie dotyczy nowe odkrycie – mówią przedstawiciele Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Mały Obłok Magellana znajduje się w sąsiedniej galaktyce, która znajduje się około 200 tys. lat świetlnych od Drogi Mlecznej. Jest to obszar nieba regularnie badany od kilkunastu lat przez astronomów z zespołu OGLE z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Do tej pory twierdzono, że promieniowanie rentgenowskie o najniższych energiach powstaje wyłącznie wskutek reakcji termojądrowych na powierzchni białych karłów. Jednak obserwacje astronomów wykluczają taką możliwość.

Promieniowanie rentgenowskie powstało w wyniku akrecji – procesu gromadzenia się materii na powierzchni białego karła. Odkrycie pokazuje, że w przyrodzie istnieją dwa rodzaje produkcji miękkiego promieniowania rentgenowskiego: reakcje syntezy termojądrowej i akrecja. Informacja ta jest ważna nie tylko dla astronomów zajmujących się badaniem źródeł promieniowania rentgenowskiego w kosmosie, może ona przyczynić się również do lepszego zrozumienia ekspansji Wszechświata – wyjaśniają naukowcy.

kup artykuly platne