Aplikacja na smartfona dla pszczelarzy

 

W Opolu grupa informatyków, wpierana środkami z funduszy unijnych, stworzyła aplikację na smartfona dla pszczelarzy. Program pozwala szybko wykryć groźne zmiany w ulu i zareagować niemal natychmiast, po ich stwierdzeniu.

Korzystanie z aplikacji dla pszczelarzy jest proste – wystarczy smartfon i połączenie z internetem. System wysyła on-line do serwera firmy zdjęcia pszczół, które są poddawane dokładnej analizie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne rozróżnianie chorych pszczół na zdjęciu i wysłanie do pszczelarza informacji o tym w ciągu kilku sekund.

Aplikacja dla pszczelarzy ziBees pozwala z precyzją większą niż ludzkie oko wykryć t warrozę – jedną z najgroźniejszych chorób pszczelich. Nasza aplikacja dostarcza także informacji na temat liczby pszczół na ramce ula. Szybka identyfikacja ich ilości pozwoli, na podstawie zauważalnych anomalii podczas danego sezonu, podejmować lepsze decyzje dotyczące pszczół – mówi Bartłomiej Stapowicz, Junior Product Manager z ziBees.

infoplanet wydarzenia technologia aplikacja dla pszczelarzy system

Dodatkowo, skuteczność wykrywania chorych pszczół oceniona została na 90%.

– Choroby to jedna sprawa, ale pszczelarzom zależy także na innych informacjach, jak na przykład obecności królowej, ilości i kondycji czerwia czy grzybic. To, co czasem trudno jest uchwycić ludzkim okiem, bez problemu sprawdzi nasz program. Co ważne, dzięki sztucznej inteligencji skracamy do minimum czas reakcji na potencjalne zagrożenia. Jest to o tyle ważne, że pszczoła żyje stosunkowo  krótko, a tym samym pszczelarz ma niewiele czasu na podjęcie skutecznych działań – dodaje Jarosław Kacprzak, współpracujący przy tworzeniu aplikacji dla pszczelarzy.