To nie problem!

 

Skradziony, zgubiony czy uszkodzony dowód osobisty? Teraz to nie problem! Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, skradziony, zgubiony i uszkodzony dowód osobisty można zgłosić przez internet.

Jedyne, co jest potrzebne do zgłoszenia, to założenie bezpłatnego profilu zaufanego – internetowego podpisu, który pozwala potwierdzić tożsamość danej osoby. Jeśli posiada się profil zaufany, wystarczy zgłosić skradziony, zgubiony i uszkodzony dowód osobisty online osobistego, należy wejść na stronę, zalogować się do profilu zaufanego i wybrać odpowiednią opcję.

Dodatkowo, przy uszkodzonym dowodzie osobistym, należy zadeklarować, w jaki sposób dostarczy się do urzędu uszkodzony dowód osobisty – osobiste dostarczenie lub wysyłkę pocztą. Nowy dowód osobisty otrzyma się dopiero po unieważnieniu poprzedniego. Datę, w której to nastąpi, można sprawdzić online.

Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że skradziony i zgubiony dowód osobisty można zgłosić również w banku, który ma obowiązek przekazać informację innym bankom, operatorom komórkowym i firmom. Nie trzeba do tego posiadać konta bankowego.

Źródło: