Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalno-religijnych w tej części Europy

 

XXIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich odbędzie się w Terespolu w MOK 27–28 stycznia 2018.

Od wielu lat, jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalno-religijnych w tej części Europy, na które przyjeżdżają chóry i zespoły z Polski, Białorusi, Ukrainy, a w tym roku także z Rosji.

Misją festiwalu jest integracja środowiska wielowyznaniowego, propagowanie kultury mniejszości narodowych oraz zachowanie zanikającego folkloru ziem wschodnich. Przybywające do Terespola zespoły dbają o jak najwyższy poziom wykonania.

– Festiwal jest dowartościowaniem tej kultury, która tak swoista jest dla każdego z nas bez różnicy. Prezentujemy bowiem tradycję zarówno katolicką jak i prawosławną, gdyż wcielenie na ziemi Chrystusa Pana Naszego jest wspólnym mianownikiem dla każdego chrześcijanina. Wielką wartością jest to, że do Terespola przyjeżdżają chóry i zespoły zarówno z Polski, jak i z zagranicy, a także to, że tak chętnie gromadzi się publiczność nie tylko z Terespola, ale i z Białej Podlaskiej, Lublina, z regionu i z całej Polski – ocenia arcybiskup Abel, ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

 

XXIII Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich

– Ideą festiwalu począwszy od jego pierwszej edycji było przede wszystkim wychwalanie Nowo Narodzonego Zbawiciela, bo czas Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Chrztu Pańskiego, to czas radości, miłości i pokoju. Tu na kresach naszej Ojczyzny, kresach Unii Europejskiej, na styku wyznań, kultur, narodowości i języków zrodziła się idea, aby w tym szczególnie radosnym okresie ocalić od zapomnienia kolędy, pieśni Bożonarodzeniowe, którymi od stuleci mieszkańcy wsi i miast wychwalali Nowo Narodzonego Zbawiciela – komentuje ks. Jarosław Łoś, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. św. Apostoła Jana Teologa w Terespolu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Biura Festiwalu w Terespolu.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd