Tomaszów Mazowiecki. Arena Lodowa z ekologicznymi rozwiązaniami

Trwają zaawansowane prace związane z budową pierwszej w Polsce Areny Lodowej. Obiekt będzie wzbogacony m.in. o urządzenia do odzysku ciepła odpadowego oraz o urządzenia do odzysku wody powstającej w „topielniku” i ponownym jej wykorzystaniu. Takie rozwiązania pozwolą na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu.

W marcu rozpoczął się V etap robót inwestycji. Zakończono montaż elementów konstrukcji stalowej na łuku północnym. Obecnie montowana jest blacha i warstwy izolacyjne dachu,  membrany oraz konstrukcja nadziemia dwóch budynków z pomieszczeniami niezbędnymi do funkcjonowania obiektu i trybun. Kontynuowane są prace związane z montażem płyty warstwowej na łuku południowym. Na finiszu jest budowa sieci wodociągowej i sanitarnej oraz kanalizacja deszczowa i przyłącze cieplne. Wykonawca rozpoczął montaż fasady z płyt warstwowych na łukach. Wkrótce rozpocznie się budowa lodowiska.

Władze miasta podjęły decyzję o zmianie hokejowego lodowiska demontowanego na lodowisko stacjonarne, a także o rozbudowie instalacji chłodniczej o urządzenia do odzysku ciepła odpadowego oraz urządzenia do odzysku wody powstającej w „topielniku” i ponownym jej wykorzystaniu. Prowadzone są również analizy w sprawie instalacji ogniw fotowoltaicznych, by wykorzystać prąd do topienia śniegu na dachu hali. Być może zamontowane zostaną również kable grzewcze. Podjęto również decyzję o uzdatnianiu wody do celów przygotowania lodu.

We wrześniu 2016 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę obiektu. Projekt znalazł się w programie inwestycji strategicznych Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dofinansowanie z resortu wyniesie ponad 19 mln zł.

Inwestycję realizuje firma ROSA-BUD z Radomia, a nadzór inwestorski pełni firma PILAMIS z Łodzi. Wartość umowy to 47 601 000,00 zł.

– Decyzja polskiego rządu o budowie zadaszonego toru w Tomaszowie Mazowieckim a nie w stolicy była słuszna. W przeciwieństwie do Warszawy, my nie gadamy tylko robimy swoje dla dobra polskiego sportu. Arena rośnie w oczach – skomentował Marcina Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

W obiekcie znajdą się: lodowisko wewnętrzne, boisko wewnętrzne wielofunkcyjne m.in. do hokeja, korty tenisowe, trybuny stałe i rozkładane, sale konferencyjne oraz siłownia. Obiekt będzie przystosowany do organizowania zawodów sportowych łyżwiarstwa szybkiego rangi krajowej i międzynarodowej, m.in. Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata. Będzie również spełniał wymogi związane z organizacją koncertów czy wystaw. Hala pomieści około 10 tys. widzów. W okresie zimowym będzie uruchamiana tradycyjna ślizgawka dla mieszkańców regionu. Tor lodowy pozostanie w obecnym miejscu, a także zostanie wykorzystana istniejąca maszynownia.