Tomaszów Mazowiecki. Ścieżka Edukacji Ekologicznej ENERIS

Ponad 5 500 uczniów z Tomaszowa Mazowieckiego skorzysta z nowego, interaktywnego narzędzia dydaktycznego z zakresu ochrony środowiska – Ścieżki Edukacji Ekologicznej ENERIS. Do końca marca 2017 roku uzupełni ona edukację ekologiczną w 11 tomaszowskich szkołach podstawowych oraz gimnazjach.

 

Ścieżka Edukacji Ekologicznej ENERIS to 9 dwustronnych tablic. Jej myśl przewodnia mieści się w trzech hasłach: REDUKUJ – swój wpływ na środowisko; ODZYSKUJ – tak dużo surowców, jak to możliwe; PRZETWARZAJ – to, czego nie da się już użyć jako surowca wtórnego, można jeszcze przetworzyć w kompost, energię lub ciepło.

– Wystawa jest doskonałą pomocą dydaktyczną, którą z powodzeniem wykorzystujemy do realizacji zagadnień z ekologii na lekcjach przyrody oraz na zajęciach koła ekologicznego. Uwzględnione w niej tematy są zbieżne z treściami „Podstawy programowej” obowiązującej w szkole podstawowej. Przekazywanie uczniom niełatwych treści z zakresu ekologii w tak przyjazny sposób daje szansę na zaciekawienie ich tymi informacjami oraz na skuteczne zachęcenie do dbałości o środowisko – ocenia Irena Barcikowska, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Ścieżka Edukacji Ekologicznej ENERIS będzie udostępniana w szkołach do końca marca 2017 roku, na okres od jednego do dwóch tygodni. Wystawa stanie w miejscach ogólnodostępnych, umożliwiających zapoznanie się z planszami nie tylko uczniom, ale także nauczycielom i rodzicom. Tylko do tej pory wystawę obejrzało niemal 427 uczniów, 42 nauczycieli i 120 opiekunów. Łącznie z projektu dostępnej edukacji ekologicznej skorzysta 5544 dzieci i młodzieży.

 

– Popieramy wszelkie inicjatywy wspierające edukację ekologiczną mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Budowanie świadomości ekologicznej warto zaczynać jak najwcześniej, dlatego szczególnie cieszy nas udostępnienie wystawy szkołom. Edukacja przedszkolaków, zbiórki surowców, patrolowanie miasta pod kątem dzikich wysypisk – to tylko niektóre z działań, które przez zaledwie dwa miesiące zostały zrealizowane przez tomaszowskie eko-dzieciaki, a ścieżka edukacyjna jest wspaniałym uzupełnieniem tych działań – stwierdza Zofia Szymańska, zastępca prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.

Wystawa odbywa się w ramach współpracy ENERIS Surowce z Urzędem Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.