Tomaszów Mazowiecki. Współpraca z mołdawskim miastem Hîncești

Hîncești to miasto w centralnej Mołdawii, położone nad rzeką Cogîlnic. Jest stolicą rejonu Hîncești. Prezydent miasta – Alexandru Botnari i prezydent Tomaszowa Mazowieckiego – Marcin Witko w czwartek (22 września) podpisali list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy między samorządami. Obie strony chcą realizować wspólne projekty w zakresie m.in. rozwoju gospodarczego, promocji i kultury.

List intencyjny podpisano podczas wizyty studyjnej delegacji władz miasta w Hîncești w Mołdawii. Oprócz prezydenta Marcina Witko wzięli w niej udział Krzysztof Kuchta – przewodniczący Rady Miejskiej i Błażej Spychalski – prezes Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej.

– Mimo że była to bardzo krótka wizyta, to spodziewamy się konkretnych owoców. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy gościć w naszym mieście delegację z Hîncești i wówczas podpiszemy umowę partnerską. Mołdawia to bardzo piękny kraj, jeszcze nie tak bogaty w zasoby materialne, natomiast bardzo bogaty w potencjał ludzki. Poznaliśmy tam wielu wspaniałych Mołdawian, z którymi chcemy współpracować w obszarach gospodarczych, kulturalnych czy promocyjnych. To bardzo otwarci, życzliwi i przychylni Polakom ludzie – opowiadał Marcin Witko.

W ramach współpracy oba samorządy chcą podejmować przedsięwzięcia zmierzające do umocnienia i rozwoju dobrych stosunków między regionami. Mowa m.in. o rozwoju kontaktów gospodarczych przedstawicieli małych i średnich firm, a także wymianie delegacji przedsiębiorców, studentów, dzieci, młodzieży, pracowników kultury, nauki i oświaty.

W środę Marcin Witko spotkał się również sekretarzem generalnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mołdawii Anatol Vangheli, natomiast w piątek z wiceministrem Rozwoju Regionalnego i Budownictwa Mołdawii Anatol Usatîi. Tematyka tych spotkań dotyczyła współpracy międzynarodowej między regionami oraz doświadczeń związanych z przebiegiem procesów demokratycznych i rozwoju gospodarczego w Polsce oraz Mołdawii przez pryzmat regionów Hîncești i Tomaszowa Mazowieckiego. Wizytę przygotował Pavel Scura, konsul honorowy Mołdawii w Polsce.