Tomaszów Mazowiecki wykorzysta ją w urzędach i mieszkaniach

 

Bezpośrednio pod Tomaszowem odkryto źródło gorącej wody. Władze miasta chcą je wykorzystać do ekologicznego ogrzewania budynków użyteczności publicznej, choć ciepło z odnawialnych źródeł energii ma trafić również do części mieszkań. Energia geotermalna pomoże również w ochronie powietrza przed efektami palenia w piecach węglem. Niewykluczone, że woda geotermalna będzie wykorzystana w celach leczniczych i rekreacyjnych – służyć do tego mogą popularne termy.

Nim jednak do tego dojdzie, zdecydowano się na przeprowadzenie próbnego odwiertu. Ma on pomóc ocenić możliwości skorzystania z wód termalnych: ich wydajności, temperatury oraz technicznych możliwości wydobycia. Pierwszym krokiem na tej drodze jest jednak powołanie nadzoru geologicznego nad inwestycją. Tego zadania podejmie się konsorcjum HPC Polgeol SA i Pro-Invest Solutions sp. z o.o.

Do podpisania umowy między władzami Tomaszowa Mazowieckiego a wykonawcą doszło 6 września. Miastu udało się zdobyć ponad 16,5 miliona złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wsparł wykonanie próbnego odwiertu na Błoniach w Tomaszowie. Specjaliści mają teraz wwiercić się w ziemię na głębokość około 2 km. Pozwoli to na ocenę, jak będzie można wykorzystać znajdujące się pod miastem źródła geotermalne.

Projekt otwiera dla naszego miasta zupełnie nowe możliwości, zarówno gospodarcze, jak i turystyczno-rekreacyjne – mówi prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko. – Cieszę się, że pozyskaliśmy 100% dofinansowania na realizację tej inwestycji.

Już w najbliższych dniach samorząd ma ogłosić przetarg na wykonawcę pierwszego odwiertu. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Źródło: Informacja przesłana przez samorząd

kup artykuly platne