Mityng Copernicus Cup

 

Już 15 lutego 2018 roku w hali Arena Toruń podczas mityngu Copernicus Cup po raz czwarty rywalizować będą międzynarodowe gwiazdy lekkiej atletyki.

– To będzie historyczny mityng, bo po raz pierwszy w tak silnej międzynarodowej obsadzie. Do Torunia przyjedzie czołówka lekkoatletów z całego świata. Ta lista może się zmienić, bo wciąż jeszcze trwają rozmowy z zawodnikami – powiedział na wstępie Krzysztof Wolsztyński prezes zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Maria Lasickiene, Julia Lewczenko, Kamila Lićwinko, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Konstantinos Filippidis, Raphael Holzdeppe, Thiago Braz da Silva, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Angelika Cichocka – to niektóre z wielkich sportowych nazwisk, które są na liście tegorocznego mityngu.

– Zachęcam kibiców do pojawienia się na tych w zawodach. Czeka nas 2,5 godz. naprawdę wielkich emocji sportowych – powiedział prezydent Michał Zaleski.

Podczas tegorocznej edycji mityngu rozegranych zostanie 13 konkurencji – wśród mężczyzn: 60 m, 800 m, skok o tyczce, trójskok i pchnięcie kulą, 400m, 60m przez płotki, a wśród kobiet: 400 m, 1500 m, 60 m przez płotki, skok wzwyż, 60 m, 800 m.

– Copernicus Cup to mój ulubiony mityng halowy. Zachwycona jestem nie tylko samymi zawodami, ich organizacją oraz halą, ale przede wszystkim atmosferą tu panującą. Kibice w Toruniu są naprawdę niesamowici – powiedziała Anna Jagaciak-Michalska, która w ubiegłym roku pobiła w Toruniu swój rekord w trójskoku (w tym roku jednak nie wystąpi, jako że w tej edycji nie znalazł się trójskok kobiet).

Tę opinię podzielili pozostali zawodnicy.

Przypomnijmy, że zawody, które odbędą się 15 lutego to już 4. edycja Mityngu Lekkoatletycznego Copernicus Cup. Drugi raz w historii impreza włączona jest do cyklu najbardziej prestiżowych mityngów halowych IAAF World Indoor Tour, czyli zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi IAAF. Organizatorami toruńskiej imprezy są Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki oraz Miasto Toruń, które jak co roku wesprze organizację logistycznie i finansowo kwotą 800.000,00 zł.

Toruń, jako gospodarz Copernicus Cup, to pierwsze polskie miasto, które gości zawody zaliczane do najważniejszego cyklu mityngów lekkoatletycznych na świecie. Dzięki wybudowaniu nowoczesnego obiektu sportowo-widowiskowego – Areny Toruń, miasto stało się w ostatnich latach prawdziwym centrum polskiej halowej lekkoatletyki. Sama impreza natomiast co roku spotyka się z ogromnym uznaniem w środowisku lekkoatletycznym, a zawody każdego roku z trybun obserwuje komplet publiczności. W roku 2017 podczas Copernicus Cup w toruńskiej Arenie zasiadło ponad 5000 kibiców. W tym roku zawody będą transmitowane przez TVP2, a retransmitowane w TVP Sport oraz w telewizjach zagranicznych.

– Promocja dla miasta poprzez Copernicus Cup jest ogromna. W ubiegłym roku poprzez transmisję światową obejrzało go ponad 111 mln gospodarstw, czyli ponad 300 mln ludzi , co daje ekwiwalent dla marki Torunia to ponad 7,5 mln zł. To co my organizujemy przekłada się zatem na naszą identyfikowalność na całym świecie – miasta niewielkiego, ale mającego ogromny potencjał – podkreśla Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.


Źródło: Informacja przesłana przez samorząd